Govor

Branko Šumenjak

Dober dan, dobro jutro vsem skupaj! Lep pozdrav v imenu Državnega sveta!

Kot je bilo že v medijih in je vsem jasno, za kaj gre, vam ne nameravam jemati ne vem koliko časa, ampak bom kratko povzel tisto, kar je najbolj pomembno.

Pri sprejemanju Zakona o ukrepih na področju plač in drugih stroškov dela v javnem sektorju za leti 2020 in 2021 ter izredni uskladitvi pokojnin se je v točki 6, kjer gre ravno za uskladitev pokojnin, zgodila nenavadna zadeva, in sicer, da se je namesto procentualnega usklajevanja pokojnin uvedlo nominalno usklajevanje pokojnin v enakem znesku za vse upokojence, ne glede na preteklo delovno dobo, ne glede na plačane zneske, se pravi, uravnilovka, s katero pa se praktično mi ne strinjamo in se ne strinjajo tudi tisti, ki se jih ta zadeva najbolj dotika, to so slovenski upokojenci, ki so preko svoje Zveze društev upokojencev Slovenije predlagali Državnemu svetu, da vloži veto na ta zakon, kajti to bi bila potem sprememba, ki je prvič taka v zgodovini države in ki bi rušila pokojninski sistem v smislu, da se, kot je določeno v 15. členu krovnega zakona, to je Zakona o pokojninskem zavarovanju, kjer je določeno, da se uskladitve pokojnin urejajo procentualno. To je edina pravična pot, zato predlagamo, da tega zakona ponovno ne potrdite, moram pa povedati še nekaj, da nam je žal, v Državnem svetu, da rušimo celoten zakon zaradi ene banalne zadeve, ki se je prikradla v ta zakon na podlagi amandmaja, na tem odboru in je potem bil posvojen tudi in sprejet v Državnem zboru, na sami seji Državnega zbora.

Tako da, obžalujemo, da ni možnosti, da bi izničili samo oziroma napadli samo ta člen, ampak je praktično, po Poslovniku, ki velja in po pravilih, ki veljajo, lahko pač napademo samo celi zakon in rušimo cel zakon. Zdaj, to je tudi malo na račun tega, ker si že dolgo prizadevamo v Državnem svetu, da bi se uvedlo tako imenovano ponovno odločanje, kjer bi lahko odločili tudi na zadnjem branju o posameznem členu, kar pa sedaj seveda ni mogoče.

Zdaj, kar se tiče tega, kar se po medijih piše in pa kar slišim, kajne, od takrat, ko je bil ta veto izglasovan, tudi nekateri, pa tudi Vlada… moram povedati še to, da je to, kar mi predlagamo, dejansko podpora vladnemu predlogu, ki je bil v začetku, v tem Državnem zboru, praktično pripravljen. Vlada je pripravila procentualno usklajevanje, ne nominalno, ampak je bilo to z amandmajem pač preglasovano. Zdaj se mi zdi čudno, da Vlada to, kar je sama predlagala, negira in predlaga, da se takšen zakon sprejme. To je ena stvar. Drugič, če boste sprejeli takšen zakon oziroma ta zakon, boste delovali nezakonito, zaradi tega, ker je v zakonu, krovnem, določeno drugače. Na to je opozorila tudi zakonodajna služba Državnega zbora in mislim, da je treba to tudi v tem smislu, upoštevati.

Vsekakor nekateri razmišljajo tudi o tem, da je to neustavna zadeva, kajne, in ne predstavljam si, da bi si Vlada in pa Državni zbor dovolila sprejeti nekaj, kar ni v skladu z krovnim zakonom in pa z ostalo. Prav tako me zdaj čudi, recimo, da nekateri poslanci hočejo uveljaviti neke podpise in se zavezati, da bojo to takoj spremenili, kajne. Če bi bilo to v interesu Vlade, bi tako, kot je spremenila amandma, ki je bil vložen na proračun, v Državnem zboru, bi lahko predlagala amandma takrat, ko se je spremljal ta zakon v Državnem zboru, tudi amandma in bi bilo to že lahko spremenjeno. Prav tako mi ni jasno, zakaj bi to odlagali v drugo leto. Tudi predsednik Vlade, sem ga včeraj poslušal, je rekel, da je drugo leto to komaj velja, z decembrom in da je še dovolj časa. Ampak, dovolj časa… Ali bo ta Vlada drugo leto še do decembra ali ne bo? Je eno vprašanje. Ali je to interes Vlade ali ni? Je drugo vprašanje. Mi v glavnem govorimo o tem, da če je zahteva oziroma, če je ta namen takšen, da bi se to res sprejelo, je zadosti časa do novega leta, da se ta zakon sprejme še v novem letu, sprememba. Nobenega razloga ni, da to ne bi bilo v enem mesecu sprejeto. Če je lahko kaj drugo, potem je lahko tudi to.

Zato bi jaz, pravzaprav, prosil in pa, vse prisotne, da tega zakona ne potrdite ponovno, kajti, tako kot sem povedal, je protizakonit, nepravičen in nekateri pravijo tudi neustaven.

Hvala lepa.