Govor

Barbara Kürner Čad

Hvala lepa. Sem Barbara Kürner Čad, predsednica nadzornega sveta.

Funkcijo predsednice nadzornega sveta Telekoma Slovenije opravljam natanko 3 mesece. To funkcijo sem prevzela zato, ker verjamem, da je Telekom Slovenije dobro, tehnološko napredno podjetje, v katerem je združeno ogromno znanja in izkušenj zaposlenih. Moj namen in cilj je, da se Telekom Slovenije ponovno pozitivni pozicionira kot ena najpomembnejših družb v državi, tako v smislu same dejavnosti kot tudi transparentnega poslovanja na vseh področjih.

Negativne objave o družbi slabo vplivajo na poslovanje, kot tudi na zaposlene, ki dejansko ustvarjajo prihodke. Včeraj je nadzorni svet Telekoma Slovenije imenoval predsednika in člana uprave in tako po 8 mesecih uprava Telekoma Slovenije spet deluje v popolni sestavi, kar je zelo pomembno za uspešno vodenje in nadaljnji razvoj družbe. Skupaj z upravo in nadzornim svetom se bomo potrudili, da bo Telekom Slovenije še naprej prvi in največji telekomunikacijski operater v državi, ki bo kljub omejitvam regulatorja zagotavljal delničarjem, med katerimi je največja država, ustrezne dividende. Prav tako pa smo s sprejetimi ukrepi poskrbeli, da bodo razjasnjene vse okoliščine in vprašanja, ki so se pojavljale v preteklosti.

Nemogoče je pričakovati, da se vse to reši v kratkem obdobju treh mesecev, vendar pa je želja tako nadzornega sveta kot tudi nove uprave, da zgodbe, ki so se pojavljale v preteklosti dobijo ustrezen epilog.

Pred nami so pomembne odločitve v zvezi s strategijo. Približuje se frekvenčna dražba, čakajo nas vlaganja v 5G omrežje, zato se moramo v največji meri posvetiti tem vprašanjem, če ne želimo zaostajati za našo konkurenco.

Nadzorni svet Telekoma Slovenije svoje naloge opravlja vestno in z najvišjo možno skrbnostjo, pri čemer uveljavlja visoke standarde korporativnega upravljanja in spoštuje določila slovenske zakonodaje, kodeksa SDH glede upravljanja družb v večinski državni lasti in priporočila Združenja nadzornikov Slovenije.

Očitek o neudeležbi nadzornikov na skupščini z vidika slabega korporativnega upravljanja ni primeren, saj zakon te obveznosti ne določa, taki odločitvi pa so botrovale posebne okoliščine in sicer odstop takratne predsednice nadzornega sveta Telekoma Slovenije, ki je pooblaščena za komunikacijo v imenu nadzornega sveta.

Objavljeni podatki o devetmesečnem poslovanju skupine Telekom Slovenija govorijo sami za sebe. Upadanje prihodkov, posledično pa tudi vrednosti družbe pa je trend v vseh Evropskih telekomunikacijskih operaterjih in nikakor ni povezano z neuspešnim upravljanjem te družbe. Glede na analizo telekomunikacijskega trga v Evropi, je v Sloveniji konkurenca na fiksnem, širokopasovnem segmentu ena izmed največjih v EU. In Telekom Slovenije ima enega najmanjših tržnih deležev med prvotnimi operaterji v EU. Na 2 milijonskem trgu v Sloveniji delujejo 4 konvergenčni operaterji, kjer je edino Telekom nadpovprečno reguliran. Glede na napovedi svetovnega podjetja Mason, se v Sloveniji pričakuje nadaljnji upad iz naslova klasičnih telekomunikacijskih storitev, napoveduje se padec mobilnega prihodka na uporabnika, ki je v letu 2018 znašal 15,7 evra, pričakovanje do leta 2023 pa je padec 14,6 evra na uporabnika. V zahodni Evropi le-ta znaša približno 16,5 evra. Za evropske operaterje je značilno, da zaradi nižjih prihodkov posledično ustvarjajo tudi nižjo EBITDA, kar je posledica predvsem regulacije in zniževanja cen zaradi zaostrovanja konkurence.

Zgolj deloma je ta padec možno nadomeščati z zniževanjem stroškov. Skupina Telekom Slovenije išče nove priložnosti za pridobivanje prihodkov ter znižuje vse stroške, zato je v obdobju 1 do 9 ustvarila za 9 % več EBITDA – mediana evropskih operaterjev znaša 4 %, indeks mediane evropskih operaterjev v letu 2018 glede na 2009 pa znaša 83, kar kaže na to, da je trend gibanja EBITDA prvotnih operaterjev negativen.

Dividendna donosnost, gledano na zadnji dan v prejšnjem letu, Telekoma Slovenije, je najvišja med primerljivimi operaterji v EU. Telekom Slovenije planira izplačilo dividend v višini več kot 75 % doseženega dobička tekočega leta.

Ključne strateške usmeritve Telekoma Slovenije so: ohranjanje ravni prihodkov iz osnovne dejavnosti, kar bo največji izziv glede na trende, novi viri prihodkov, ohranjanje vrhunskega omrežja, in konsolidacija na posameznih trgih. Glede očitka o neobjavi je bilo ravno včeraj, poleg imenovanja uprave je bil potrjen plan za leto 2020 in strategija 2020-2023, objavljena na SEOnetu, objavljen tudi povzetek tega.

Kazalniki zadolženosti so trenutno 1,9, v naslednjih letih do max. 2,1, kar je povprečni bechmark EU telekom operaterjev je 2,5.

Če smem mogoče še dva odgovora na izvajanja gospoda v imenu predlagatelja.

Kar se tiče odgovora na vprašanja malih delničarjev, so bila na vsa vprašanja, ki so bila zastavljena na skupščini delničarjev, ki je edini inštitut, na katerem delničarji uresničujejo svoje pravice, odgovorjena. Seveda tista vprašanja, na katera je bilo v tistem trenutku možno odgovoriti, gospod Stankovič. Na vprašanja, na katera v tistem trenutku ni bilo možno odgovoriti, so bili podani odgovori v nadaljevanju in imam tudi tukaj odgovore, ki so bili objavljeni na SEOnetu. Eden od teh je tudi to, kar ste izpostavili – dogovor z bivšim predsednikom uprave, gospodom Skobetom, in izplačilom njegove odpravnine. Ostale glede izplačila odpravnin predsedniku uprave, gospod Merkanu, lahko povem, da ni dobil nobene odpravnine, nobenega nadomestila. Prav tako tega ni dobil delavski direktor, gospod Dejan Žigon.

V nadaljevanju bom seveda z veseljem odgovorila še na vsa dodatna vprašanja, ki so v pristojnosti nadzornega sveta in na katera lahko odgovorim v skladu s tem, da je, da so določene omejitve za Telekom, ki je delniška družbe, ki kotira na borzi.

Hvala lepa.