Hvala, gospod predsednik. spoštovani poslanci, poslanke in pa tudi gostje.
Uvodni del obrazložitve zahteve za sklic nujne seje Komisije za nadzor javnih financ, ki se nanaša na lastništvo države v Telekomu Slovenije ter na njegov pomen v obliki dividend in tržne kapitalizacije za javne finance, je predstavljen vsebinsko zelo korektno. Se pa malo zatakne potem v drugem delu.
Takoj za tem pa sledi konkreten primer Telekomove hčerinske družbe Antene TV Slovenija, ki pa ni naložba države ampak naložba Telekoma Slovenije. Seveda gre posredno za celoto državne naložbe, vendar je pri njenem korporativnem upravljanju potrebno ločiti pristojnosti in odgovornosti Državnega zbora, vlade, SDH-ja in Telekoma Slovenije. Jaz se danes strinjam, da ne bom govoril o smernicah OECD-ja, bi pa rad pojasnil tele odgovornosti kljub temu še enkrat, ker bomo verjetno lažje prišli do formulacije potem sklepov, katere se da izvesti.
Državni zbor sprejme strategijo upravljanja. Imenuje in odpokliče člane nadzornega sveta SDH ter se seznanja oziroma seznanja se Komisija za nadzor javnih financ z četrtletnimi in letnimi poročili upravljanja. Vlada podaja soglasja k letnim načrtom upravljanja, sprejema merila za merjenje uspešnosti poslovanja družb v upravljanju SDH-ja in izvaja skupščinske naloge v skladu z Zakonom o gospodarskih družbah. SDH izvaja naloge v skladu z Zakonom o Slovenskem državnem holdingu, Zakonu o gospodarskih družbah, strategije upravljana in letnim načrtom upravljanja. Tale, ki pa je pomembna, ne. Telekom Slovenija se upravlja skladno z Zakonom o gospodarskih družbah, pri čemer mora kot javna delniška družba še posebej zagotoviti enakopravno obravnavno vseh delničarjev in jim omogočati enakopraven dostop do korporativnih informacij. To je pač javna delniška družba, to zadolžitev in to nalogo ima. Iz navedenega glede predlaganih sklepov iz sklica nujne seje Komisije za nadzor javnih financ izhaja, da vlada SDH-ju kot enemu od delničarjev Telekoma Slovenije ne more nalagati niti priprave poročila o hčerinski naložbi v javni delniški družbi, niti odziva na vprašanje na skupščini javne delniške družbe, niti poročila o odpravninah članov uprave javne družbe, saj SDH razpolaga z enakim obsegom podatkov kot vsi ostali delničarji in ne razpolaga s podatki, ki so potrebni za pripravo želenih poročil in odziva. Navedene odgovore lahko poda le nadzorni svet in uprava Telekoma Slovenije. Kot je razvidno iz javnega odziva nadzornega sveta Telekoma Slovenije glede odločitve arbitražnega sodišča mednarodne trgovinske zbornice, objavljenega na spletnih strani Ljubljanske borze, je nadzorni svet Telekoma Slovenije že zadolžil upravo za pripravo celovitega poročila v zadevi družbe Antena TV Slovenija.
Kljub temu, da pa ne bo izpadlo, da pa SDH ne more nič narediti, je pa pot, kar pa lahko naredi. Možna aktivnost, ki jo lahko izvede SDH je, da na skupščini Telekoma Slovenije predlaga sprejem sklepa o izvedbi poseben revizije glede navedenih vprašanj.
Toliko, samo v pojasnitev. Pa mogoče bo pomoč pri oblikovanju sklepov komisije potem.
Hvala, predsednik.