Govor

Aleš Bucik

Ja, hvala za besedo spoštovani predsedujoči, spoštovane poslanke in poslanci, spoštovani ostali vabljeni.

Danes sem prvič v vlogi državnega sekretarja v Službi Vlade za razvoj in kohezijsko politiko. Žal moram opravičiti našo ministrico, ki je zbolela, tako da bova z vami danes direktor Urada za kohezijsko politiko, Suvorov Bojan in jaz.

Pred vami je obravnava kvartalnega poročila z datumom 30. 9. 2019. Poročilo je že bilo na dnevnem redu na pretekli seji pretekli petek, a smo jo iz naše strani zaprosili, da se predstavi poročanje, zaradi tega, ker smo imeli že vnaprej dogovorjene sestanke s kohezijskimi regijami – tako vzhodnimi, kot zahodnimi. In oni so pomemben faktor pri realizaciji evropske politike. Diskusije so bile zelo kvalitetne in vsi smo iz teh srečanj pobrali veliko pozitivnega.

Seveda bi si želeli vsi boljšega rezultata, vendar imamo še skoraj štiri leta možnosti, da implementiramo vsa sredstva, ki so nam bila na razpolago. Kot veste ima Slovenija v programskem obdobju 2014-2020 na voljo 3 milijarde in 68 milijonov evropskih sredstev kohezijske politike, ki jih lahko izkoristimo do leta 2023. Na sestankih parlamentarnega Odbora za zadeve Evropske unije pa seveda tudi v samem četrtletnem poročanju vsake tri mesece, predstavimo stanje pri izvajanju. Tako bo tudi tokrat, zato bom kar preskočil na številke.

Konec septembra leta 2019 je bilo izvajanje na nivoju sledečem. Odločitve o podpori projektov, ki se lahko izvajajo v tem obdobju je bila 83 %, kar pomeni imamo podporo za 2 milijardi 540 milijonov projektov. Na nivoju pogodbenih vrednosti, to pomeni kateri projekti so, za katere projekte je bila že sklenjena, so bile že sklenjene pogodbe. Imamo izkoriščenost na nivoju 66 % oziroma za 2 milijardi in 40 milijonov evrov. Izplačil iz državnega proračuna je bilo 872 milijonov, oziroma 28 %. Certificiranih izdatkov, to pomeni, da so bili vsi postopki zaključeni tudi s povračilom iz Evropske unije, pa jih je 812 milijonov oziroma za 26 %.

Izvajanje projektov in programov je bilo konec septembra lani v polnem teku. Imamo pa seveda tudi podatke za konec leta 2019. Iz njih pa je razvidno, da se je intenzivnost izvajanja še povečala. / nerazumljivo/ smo na nivoju dodeljenih sredstev iz 83 na 86 % in imamo dodeljeni že 2 milijardi 640 milijonov sredstev razpoložljivih. Na nivoju sklenjenih pogodb pa smo že na 70 % oziroma na 2 milijardah in 150 milijonih. Še večji skok pa je bil pri izplačilih iz proračuna in certificiranih izdatkih, kjer je bil skok glede na september lani kar 8 %. V obeh primerih smo presegli 1 milijardo. Pri izplačilih iz proračuna smo na 36 % oziroma izplačali smo milijardo 100 milijonov, pri certificiranih izdatkih pa na 34 % oziroma na milijardi in 40 milijonov evrov. Verjetno pa ste tudi sami že sledili informaciji, da smo na vseh nivojih evropskih skladov, dosegli 40 % črpanje, povprečje v Evropski uniji pa je 39 %. Tako da mislim, da smo na dobri poti. Tukaj se seveda poleg skladov evropske kohezijske politike, upošteva tudi sklad za razvoj podeželja in ribiški sklad.

Težave, ki smo jih imeli z informacijskim sistemom so povzročale zastoje pri črpanju oziroma celo ogrožale sredstva, ki jih je imela Slovenija na razpolago. Vendar lahko povem, da so vse te težave z informacijskim sistemom odpravljene. To sicer ne pomeni, da težav ne bo več, so pa obvladljive in ne ogrožajo črpanja evropskih sredstev.

Ugotavljamo pa, da prihaja do odstopanj od načrtovanega pri samem izvajanju na terenu in posledično pri izplačilih iz državnega proračuna. Ta del poteka počasneje kot je bilo predvideno, zato bomo v prihodnosti večjo pozornost namenili samim projektom in programom na terenu in če bo potrebno tudi ustrezno ukrepali. Tudi za to se ministrica srečuje z vsemi ministrskimi kolegicami in kolegi, saj je naš skupen cilj, da se hitrost izvajanja najmanj ohrani na nivoju kot je, oziroma, da to hitrost še pospešimo. Seveda pa je k vsemu temu pripomogel tudi akcijski načrt za pospešitev izvajanja, ki ga je Vlada sprejela že decembra leta 2018. Sama primerjava s koncem leta 2018, ko smo skupaj porabili komaj 16 % črpanja, smo danes s tem akcijskim načrtom pri 34 %, kar pove, da smo zelo napredovali.

Spoštovani predsedujoči, spoštovani poslanci in poslanke, na voljo smo vam z direktorjem urada za vsa dodatna pojasnila.

Hvala.