Najlepša hvala za to dodatno obrazložitev. Prosim, če se izklopite.
Sedaj pa odpiram razpravo članic in članov komisije. Želi kdo razpravljati? Če ne, zaključujem razpravo.
Na podlagi vsega povedanega lahko ugotovim, da je Helena Miklavič kršila določbe Zakona o pravdnem postopku o izločitvi. S svojim ravnanjem namreč ni sledila povsem jasni in nedvoumni zakonski določbi prvega odstavka 71. člena Zakona o pravdnem postopku, ki od sodnika porotnika zahteva takojšnje prenehanje s kakršnimikoli delom v zadevi, ko izve za razlog izločitve. Nesporno je, da je sodnica porotnica za razlog izločitve izvedela ob oklicu pripravljalnega in prvega naroka za glavno obravnavo v razpravni dvorani, ob tem pa ni opozorila na navedeno sorodstveno razmerje in ni prenehala z delom v zadevi, temveč je sodelovala na pripravljalnem in prvem naroku za glavno obravnavo. Narok je bil torej izveden in ga bo treba ponoviti pred senatom v drugi sestavi. Sodišču so s tem nastali stroški in zamuda pri obravnavanju zadeve. Ker so sodniki porotniki pred prisego izredno poučeni o svoji dolžnostih, tudi o dolžnem ravnanju, če je podan kakšen od razlogov za njihovo izključitev, je mogoče zaključiti, da Helena Miklavič v konkretnem primeru ni ravnala s potrebno skrbnostjo, ki se od sodnika porotnika pričakuje. Upoštevaje navedeno je torej pri sodnici porotnici podan razlog za razrešitev iz prvega odstavka 51. člena Zakona o sodiščih.
Na glasovanje dajem naslednji predlog sklepa:
»Mandatno-volilna komisija predlaga Državnemu zboru, da sprejme sklep s katerim se razreši sodnico porotnico Delovnega in socialnega sodišča v Ljubljani za odločanje v socialnih sporih, Helena Miklavič.« Glasujemo.
Kdo je za? (16 članov.) Kdo je proti? (Nihče.)
Ugotavljam, da je sklep sprejet.
S tem zaključujem to točko dnevnega reda.
Hvala lepa za sodelovanje.
Prehajamo na 4. TOČKO DNEVNEGA REDA – NA PREDLOG ZA IMENOVANJE DVEH NAMESTNIKOV VARUHA ČLOVEKOVIH PRAVIC, KI GA JE DRŽAVNEMU ZBORU PREDLOŽIL VARUH ČLOVEKOVIH PRAVIC.
Predloga ste članice in člani zaradi varstva podatkov prejeli v varovani predal v sistemu Udis. K tej točki dnevnega reda je vabljen gospod Peter Svetina, varuh človekovih pravic, ki ga prav lepo pozdravljam.
Uvodna pojasnila. Varuh človekovih pravic na podlagi prvega odstavka 15. člena Zakona o Varuhu človekovih pravic Državnemu zboru predlaga, da za njegova namestnika imenuje Marjeto Cotman in dr. Jožeta Ruparčiča. Zakon o Varuhu človekovih pravic v prvem odstavku 15. člena določa, da ima varuh najmanj dva in največ štiri namestnike, in da namestnika na predlog varuha imenuje Državni zbor. V skladu s tretjim odstavkom 15. člena zakona Državni zbor o predlogu varuha za imenovanje namestnika odloči v 45. dneh od dne predložitve predloga. Namestnik varuha v skladu z 18. členom zakona nastopi funkcijo po prisegi, ki jo poda pred Državnim zborom. Želi gospod Peter Svetina, Varuh človekovih pravic predlog dodatno obrazložiti?
Izvolite, beseda je vaša.