Govor

Andrej Šircelj

/ nerazumljivo/ ampak, zato – hvala lepa predsednik – bomo na Ministrstvu za finance, da bodo vsi davčni ukrepi usklajeni, da bodo zasledovali določene cilje, ekonomsko politiko, finančno politiko, da bodo na eni strani socialni, na drugi strani konkurenčni, fiskalno izdatni in tako naprej, bomo na Ministrstvu za finance ustanovili delovno skupino ekspertov. Takšna delovna skupina je bila že ustanovljena v letu 2006; takrat sem jo tudi vodil, bilo je na koncu več kot 60 ljudi, ekspertov, v tej skupini, tako zunanjih kot iz takratne davčne uprave, kot Ministrstva za finance in ta skupina bo pripravila, če želite, novo davčno zakonodajo oziroma predloge nove davčne zakonodaje, tako na področju dohodnine, kot na področju obdavčevanja podjetij. Zdaj, pri DDV-ju imamo direktivo, tako da tukaj je seveda, bom rekel, nekoliko težje. Začrtal bomo seveda tudi trošarinsko politiko, tako imenovane zelene davke, zeleno reformo in tako naprej. Skratka, ta rešitev naj bi bila kompleksna in v tej smeri naj bi dejansko tudi delovali.

Zdaj, kakorkoli se to vzame, ampak, potreben bo rebalans proračuna. Jaz mislim tudi, da že zelo kmalu, do poletja in tukaj ne smemo pozabit in ne bom pozabil, da mora bit ta proračun tudi, ne glede na celotno situacijo, razvojen, v tej smeri, da se podjetjem omogoči in pomaga da, bom rekel, iz te krize čim prej izidejo in da poberejo, bom rekel, na nek način tudi, bom rekel, da so tisti prvi, ki so potem tudi lahko najboljši in najhitrejši na trgu in s tem seveda dosežejo boljše rezultate in s tem seveda država dobi tudi boljše davke.

Tako da, še enkrat ponovim tisto, kar sem na začetku povedal in tukaj je še en cilj, ki ni nepomemben, in sicer, da Slovenija izboljša bonitetno oceno in sicer, da preide spet na tisto bonitetno oceno iz leta 2006, ko je bila bonitetna ocena AA, zdaj je eno oziroma dve stopnji nižja, odvisno kako in seveda, to lahko zagotovimo z vzdržnim in stabilnimi javnimi financami.

Hvala lepa predsednik.