Hvala za besedo, spoštovani gospod predsednik.
Spoštovane kolegice in kolegi!
Spoštovana gospa kandidata za ministrico pravosodja, lepo pozdravljeni!
Najprej hvala za vašo res celovito predstavitev in mislim, da tudi eden takšen korekten pogled na trenutno stanje v pravosodju, ki ga pozdravljam. Imam pa nekaj seveda malo bolj konkretnih vprašanj pa lepo prosim za res konkretne odgovore.
Najprej bi se dotaknila samih sprememb Kazenskega zakonika. Namreč, vaša predhodnica torej ministrica Andreja Katič je za letošnje leto napovedovalo precej odločne spremembe Kazenskega zakonika zlasti v delu redefinicije posilstva in kaznivih dejanj zoper spolno nedotakljivost. Zaskrbljujoča praksa pregona in sojenja kot je izpostavila tudi posebna analiza, ki je bilo Ministrstvu za pravosodje naročilo pri Institutu za kriminologijo res daje vedeti, da so spremembe nujne. Tudi statistika potrjuje, da se sodišča omenjenih kaznivih dejanj odločajo za izrek relativno nizkih kazni, v nekaterih primerih celo zgolj za pogojne obsodbe. Zanima me vaš konkretni pogled na napoved oziroma ali nameravate spremembo nadaljevati in v kateri smeri? Mislim, da je splošno znano, da je ministrica Katičeva podpirala model ja je ja in me zanima ali tudi sami delite to mnenje ali morda podpirate spremembo definicije v smeri modela beta(?) oziroma ne je ne? Tukaj bi res prosila za vaše konkretno stališče.
Morda v nadaljevanju glede na to, da ste se dotaknila Kazenskega zakonika veliko primerov mučenja živali v naši državi in žal smo zasledili veliko primerov, ki pa niso bili na koncu preganjani na sodišču kot bi morali biti pa me zanima ali podpirate morda tudi spremembo Kazenskega zakonika v smeri višjih kazni za mučenje živali, ki bi res dosegli, da bi imeli odvračilni namen, ker očitno temu še ni tako kljub temu, da so bile določene spremembe že narejene? Morda me zanima tudi v tem kontekstu ali podpirate spremembe Zakona o izvršbi in zavarovanju, da bi se hišne živali izvzele iz izvršb?
Nadalje. V zvezi z okoljem me tudi zanima namreč Slovenija v zadnjih letih na eni strani se srečuje z res veliko okolijskimi katastrofami požar, navadnimi odpadki kot so Anhovo, Kemis, Albin Promotion in podobno na drugi strani pa sodna praksa kaže, da je pa primerov kaznivih dejanj obremenjevanja okolja, ki pridejo na sodišča res izjemno malo in me zanima ali je kazenski pregon zoper okolijska kazniva dejanja sploh v Sloveniji učinkovita oziroma / nerazumljivo/ ali se na tem področju kaj dela ali je potrebno pospešiti postopke? Sama ste tudi omenila dolgotrajne kazenske postopke in ne zanimajo res konkretni ukrepi kako bomo to pospešili.
Nadalje bi se dotaknila enega področja, ki mislim, da še ni bilo izpostavljeno namreč digitalizacija, moderne tehnologije, umetna inteligenca skratka svetovni splet spreminja našo prihodnost spreminja pa tudi pravo, ki pa se tem spremembam prepočasi prilagaja. Nekateri strokovnjaki opozarjajo tudi na pasti umetne inteligence in morebitnih zlorab človekovih pravic. Ključno je, da se sprejmejo tako na ravni EU kakor na nacionalni ravni ustrezna pravila, ki bodo ščitila človekove pravice predvsem govorimo pravice do zasebnosti kot tudi pravico do vas osebnih podatkov. Zanima me ali z vidika človekovih pravic vidite umetno inteligenco morebiti kot neke vrsto grožnjo ali izziv? Nadalje. Imamo precej zastarel Zakon o dedovanju v Notarski zbornici res opozarjajo, da bi bile potrebne nekatere spremembe pa me zanima ali podpirate prenos pristojnosti nespornih zapuščinskih zadev na notarje, s katerimi bi predvsem razbremenili sodišča? Ali menite, da bi bilo potrebno spremeniti tudi katere druge določbe v zakonu morda?
Nadalje ste v koalicijski pogodbi zapisali, da boste prenovili insolvenčno zakonodajo – nekaj ste to že v predstavitvi tudi predstavili, omenili – in me zanima morda konkretni predlogi boste morda ukinili institut poenostavljene prisilne poravnave ali pa boste uvedli več varovalk kot je recimo imenovanje upravitelja? Kolegica je sicer že omenila, da ste v koalicijsko pogodbo uvedli tudi instančno sojenje, ampak naj spomnim, da je v letu 2016 Državni zbor sicer glede Zakona o pravdnem postopku to že storil v kazenskem postopku pa sta oba vaša predhodnika to poskušala doseči z Novelo Zakona o kazenskem postopku, a je bilo pa tam kar nekaj nasprotovanja s strani koalicije, koalicijskih strank in zanima me kako boste to dosegli tudi znotraj vaše stranke? Instančno sojenje pa možnost podajanje ločenih mnenj pri sojenju v senatu po vzoru Ustavnega sodišča.
Toliko za sedaj.
Hvala lepa.