Hvala lepa, spoštovani predsednik.
Spoštovane poslanke in poslanci!
Na Ministrstvu za notranje zadeve zelo podpiramo sklic te seje in obravnavo te problematike. Predvsem je zelo pomembno, da danes odpremo razpravo zato, ker ti podatki, ki jih bomo danes tu posredovali, so točni. To so podatki slovenske policije, ki spremlja, analizira in vodi kompletno statistiko. To statistiko je treba, seveda glede na okoliščine, tudi znati brati. In kot ste že sami ugotovili, spoštovani predsednik, porast oziroma števila v zadnjem času je tako naraslo, da je zelo zaskrbljujoče. Včeraj ali predvčerajšnjim je bilo vsak dan več kot 200 prijetih ilegalnih migrantov. In ti ilegalni migranti niso prijeti samo na meji, največ jih primejo tudi v glavnem mestu Ljubljana. Policija je tako na meji kot v notranjosti maksimalno angažirana, pri čemer policija pri svojem delu uporablja vsa materialno-tehnična sredstva, ki jim služijo za pomoč pri nadzoru schengenske meje. Nekateri statistični podatki, ki so točni, kažejo, da je bilo v januarju, februarju in marcu v porastu 6,7 % migrantov. Meseca marca, aprila in maja, ko je bila pandemija virusa covid-19 na višku, je ta podatek drastično nižji, zato ker ni bilo prehodov, meje so bile zaprte in ilegalne migracije so v teh taborih po Balkanu mirovale. Tako smo na Ministrstvu za notranje zadeve kot tudi policija pravočasno opozorili. Tudi predsednik države Borut Pahor, ki si je neposredno z ministrom Alešem Hojsom ogledal schengensko mejo na območju Ilirske Bistrice, se srečal tudi z županom, je jasno pozval tudi parlament, da sprejme takšne ukrepe, kar se tiče 37.a člena. Mi obžalujemo na ministrstvu, da takšen ukrep ni bil sprejet, zato ker nam v tem danem trenutku, kar bo tudi namestnik direktorja policije povedal, na meji primanjkuje okrog 700 policistov. 700 policistov, ki bi lahko zadovoljili tiste potrebe po schengenski meji, ki bi kakorkoli lahko obvladovali ilegalne migracije. Pri čemer policija ne sme in ne more zanemarjati nekaterih aktivnosti v notranjosti Slovenije, predvsem boja proti organiziranemu kriminalu, drugim oblikam kriminala in tudi kršitvam javnega reda in miru. V lanskem letu je bilo obravnavanih 5 tisoč 328 ilegalnih prehodov v šestih mesecih, v letošnjem letu v treh mesecih, če odbijemo mesec maj, april in junij, lahko ugotovimo, da je policija do 22. junija obravnavala 4 tisoč 399 ilegalnih prehodov. Res je ta številka manjša, vendar je ta številka za tri mesece, ker v času zaprtja meje ni bilo zabeleženih večjih ilegalnih prehodov.
Na Ministrstvu za notranje zadeve tesno sodelujemo in tudi slovenska policija s hrvaškimi varnostnimi organi, predvsem spremljamo nekatere aktivnosti na območju bivših republik, predvsem mislim Republiko Srbijo, Bosno in Hercegovino ter Makedonijo, nekaj policistov smo tudi poslali na pomoč v Makedonijo. Problem, ki ga na ministrstvu ugotavljamo, je ta, da vedno in sprotno tako na ministrstvu kot policijski ataše, ki deluje na Hrvaškem, v Srbiji, Makedoniji in Bosni, s svojimi vsakomesečnimi poročili nas redno opozarjajo na ilegalne migracijske premike, redno. In tu gre za verodostojne podatke, ki jih naš policijski ataše dobi od drugih varnostnih organov v državah, kjer deluje. Slovenska policija si ničesar ne izmišljuje, ti podatki so točni in držijo, sleherni podatek drži. Največ dela ima Policijska uprava Ljubljana, največji porast. Druga je Policijska uprava Koper. Ljubljana ima na območju Kočevja, Koper pa na območju Ilirske Bistrice in vzdolž celotne meje. In meni je žal kot državnemu sekretarju, da nihče ne sliši glasu župana, gospoda Rojca iz Ilirske Bistrice, kje, kdaj in kakšni so problemi. To niso samo problemi, ko policist prime ilegalnega migranta. Šele takrat, ko ga prime, nastanejo problemi, predvsem kadar gre za zdravniško oskrbo, kadar gre za pregled, kadar gre za obdelavo podatkov, kadar je treba za takšnega migranta, ki se je znašel na ilegalnem prehodu čez mejo, tudi poskrbeti po vseh standardih in mednarodnih konvencijah. In tu bi bila policiji dobrodošla aktivacija 37.a člena.
Na Ministrstvu za notranje zadeve smo imeli kar nekaj sestankov tudi s hrvaškimi varnostnimi organi, ministrom in državno tajnico, ki bdi in spremlja ilegalne migracije. Od trenutka, ko je v Bosni odstopil minister za notranje zadeve, se je ta migracijski tok, ilegalni tok migrantov na območju Hrvaške in Slovenije drastično poslabšal oziroma povečal. V neposredni bližini hrvaške meje je tako imenovani tabor Lipa, kjer je zbranih več kot 7 tisoč migrantov. Ti migranti se prosto sprehajajo po Veliki Kladuši, v neposredni okolici, in samo 4 kilometre imajo do hrvaške meje. Do slovenske meje imajo ca 40 kilometrov, 45 kilometrov, in ti v dveh dnevih, če pa imajo še pomoč, pa v enem dnevu pridejo na slovensko stran. Več kot 8 tisoč migrantov je evidentiranih v Srbiji, ki si želijo ilegalno preiti v Bosno ali na Hrvaško. Da se o Makedoniji ne pogovarjamo. Tudi Makedonija ni daleč. V tem danem trenutku, ker je meja med Srbijo in Makedonijo tudi zaprta, se ta val, ki bi ga pričakovali, ne bo tako hitro odvil. Ta val, ki smo ga pa pričakovali in se je tudi zgodil v danem trenutku, iz Bosne, pa se že odvija. Podatki, ki jih je policija spremljala in analizirala - pa tudi slovenska policija sodeluje z drugimi varnostnimi organi, saj so bili pri odkrivanju kaznivih dejanj zelo uspešni in kar veliko oseb, ki so organizirale ilegalne prehode, ki so na račun ilegalnih migrantov tudi služile, se je znašlo v kazenskem postopku, predvsem pa je bil za njih odrejen pripor. Teh oseb ni malo, ampak te osebe so v priporu. Pridejo pa druge osebe, ki vidijo velik zaslužek s temi migranti. V zadnjem času policija beleži, da so ti ljudje, ki vozijo ljudi čez mejo, tudi oboroženi. Te informacije so slovenski policisti dobili od slovenskih lovcev, ki so kakorkoli opazili na območju, kjer imajo lovišča, migrante in tiste oborožene, ki so jim pomagali. Zato so slovenski policisti toliko bolj v nevarnosti, toliko bolj ogroženi. In to so podatki, s katerimi razpolaga slovenska policija; pač, tako vemo, od kje in na kakšen način so prišli. Tudi drugi podatki, ki jih slovenska policija dobi znotraj naših služb, kažejo na to, da je treba biti pri zavarovanju meje s strani policije najbolj previden.
Kar se tiče tehnične opreme, je policija uporabila vsa razpoložljiva sredstva in tudi na ministrstvu smo šli v dodaten nakup predvsem nekaterih kamer in druge opreme, ki je v veliko pomoč pri odkrivanju ilegalnih prehodov in ilegalnih migrantov, ki kakorkoli pridejo čez mejo. Predvsem za ta oprema zagotavlja tudi večjo varnost pri delovanju policije in policistov pri prijetju.
Jaz še enkrat pozivam in predlagam, tudi sam osebno, spoštovani predsednik, da vaše matično delovno telo pozove Vlado in Državni zbor, da poskušate ponovno odpreti razpravo glede 37.a člena in aktivacije Slovenske vojske na slovensko-hrvaški meji, predvsem zaradi varnosti slovenskih državljanov, slovenske policije, predvsem pa zaradi varnejših postopkov, ki sledijo ob prijetju.
Zdaj pa predlagam, da tudi namestnik direktorja slovenske policije dopolni moje podatke še z nekaterimi drugimi statističnimi podatki, ki so zaskrbljujoči, še enkrat pravim, so zaskrbljujoči. In ta trend, ne glede na koronavirus, ne glede na aktivnosti Vlade, policije, se povečuje. Minister za zdravje, gospod Gantar, je dejal: »Prvi polčas smo dobili.« Res je, Slovenija je v samem vrhu boja proti koronavirusu in v samem vrhu po učinkovitosti. Lahko pa drugi polčas čez noč izgubimo, če nam ilegalno pride samo 10 okuženih migrantov in se pojavijo med tistimi, ki karkoli sprovajajo v nekem okolju, in se to razmerje uspeha in ukrepov z lahkoto čez noč poruši. Predsednik, če dovoliš še namestniku direktorja policije besedo.