Govor

Hvala lepa, predsedujoči. Lep pozdrav vsem skupaj! Ja, zanimivo to, kar je kolega Baković izpostavil se tudi meni podobna vprašanja porajajo, kot da bi se pogovarjala pred to sejo, se mi zdi, prav neverjetno. Očitno pa so te stvari res takšne, da bodejo v oči.

Če na splošno najprej pokomentiram celoten proračun, tako kot je torej že moj predhodnik ugotovil, za leti 2020 in 2021, pač proračuna več ne ovira fiskalno pravilo in videti je, da bo Vlada izdatno trošila in večinoma povečevala postavke pravzaprav na vseh ministrstvih. To je lahko dobro ali pa tudi ne, odvisno seveda za kaj se bodo ta sredstva porabila. V določenih primerih se mi seveda postavljajo vprašanja. Zavedati se je seveda tudi treba, da je pač sedaj videti, da je veliko denarja na razpolago, a ga bo treba seveda, vmes je seveda ta denar tudi delež posojil zajet in ta posojila bo treba na neki točki v prihodnosti vračati. Tako da se je potrebno res še enkrat temeljito vprašati, kaj je in kaj ni zares potrebno: oziroma ali vlagamo v prave prioritete. Sedaj pa, če se osredotočim na samo področje notranjih zadev. Točno dve izmed stvari, ki jih je kolega omenil, sta tudi mene zbodle. Recimo kar se tiče sredstev za javni red in splošno varnost premoženj, je vendarle nekako nenavadno tolikšno povečanje glede na to, da se varnostna situacija v Sloveniji prav nič ne poslabšuje. Kar se pa tiče realizacije v letu 2020, pa smo med drugim ugotovili, da je prišlo do nepotrebnega povečanja sredstev zaradi neustreznega in zapravljivega odziva vodstva policije po tajnih navodilih ministra Hojsa pri petkovih demonstracijah. Tam se zelo dosti denarja porablja, pa v resnici ne bi bilo te potrebe, ampak očitno je presoja ministra drugačna. Zato me seveda zelo konkretno zanima, spoštovani. Kako ste prišli do tako visokih povišanj na tej postavki, v letu 2021 kar za 37 milijonov evrov več od realizacije za leto 2020, v letu 2022 pa še za dodatnih 12 milijonov evrov, tudi če je vmes tukaj nabava helikopterja, vendarle so to kar znatna povišanja in se sprašujem, ali imamo res toliko denarja preveč, da ga moramo porabiti za krepitev represivnih organov, ki seveda ne bodo pripomogli ne h gospodarskemu razvoju ne k okoljski prenovi Slovenije in tudi ne k odpravi zdravstvene krize. Pač pa v tej pregreti situaciji, družbeni, lahko to kvečjemu daje neke druge napačne signale, nekako sproža neko družbeno nelagodje, da se pravzaprav sprašujemo, zakaj takšna vlaganja v krepitev represivnih organov, razen če boste seveda to zelo dobro utemeljili. Za enkrat ste bolj na hitro in pavšalno.

Potem pa seveda, mene je tudi zbodlo to povečanje sredstev po eni strani za zunanjo mejo in izvajanje predpisov o tujcih, obenem pa zmanjševanje sredstev na postavki migracije, mednarodna zaščita in integracija in ne vem ali sem vas jaz prav razumela, to je tudi kolega mislim, da vprašal, kakšno zvezo imajo povprečnine s tem. Res, to me pa res zanima kašno zvezo. In zdaj bom malo bolj natančna oziroma nek program ste omenil, ki se je zaključil, ampak situacija se ni zaključila, stvari so kakršne so in vidimo, da imamo v letu 2020 realizacijo v višini milijon 464 tisoč 403 evre, leta 2021 in 2022 pa bo na voljo le še leta, to se pravi prihodnje leto 730 tisoč evrov in leto pozneje samo še 500 tisoč evrov. To pa so zelo konkretna znižanja te postavke, to se pravi, v letu 2022 kar za 3-krat že skoraj in iz tega seveda lahko sklepamo, da bo več sredstev namenjeno preprečitvi prihoda beguncev v Slovenijo in postopkom vračanja na Hrvaško ali v domače oziroma izvorne države, predvsem manj pa se bo naklonilo integraciji beguncev v našo skupnost in seveda to omenjeno početje se nam zdi v Levici skrajno neodgovorno, nehumano in popolnoma v nasprotju z mednarodnimi obveznostmi Slovenije na področju beguncev. In zdaj, če imamo, zato sprašujem, kaj bomo storili, ko vseh beguncev ne bomo več mogli vračati nazaj. Kaj bomo storili, ko bo število beguncev zaradi negotovih razmer v njihovih matičnih državah morda večje? In ali bomo, ali si bomo kot predsedujoči Evropske unije privoščili, da bomo kazali neko nepopustljivo držo in zavračanje solidarnostnega sprejemanja beguncev iz držav Evropske unije v katerih je število beguncev neprimerno večje kot pri nas. In to se mi pač zdijo neka vprašanja na katera pričakujem odgovor.

Hvala lepa.