Hvala predsedujoči. Ministrstvo z organi v sestavi ima s sprejetim proračunom za leto 2021, načrtovano 414,2 milijona evrov. S predlogom spremembe proračuna za leto 2021, se proračun povečuje za 56,5 milijona evrov in tako znaša 470,7 milijona evrov. Za ožji del ministrstva je predlog spremembe proračuna v višini 30 milijonov evrov, za policijo pa 439,8 milijona evrov. Obema se sredstva nekoliko povečujejo, med tem ko inšpektorat Republike Slovenije za notranje zadeve s sredstvi v višini 0,9 milijona evrov ostaja na enakem nivoju. Ožji del ministrstva s predlogom spremembe proračuna načrtuje za 2,2 milijona evrov več sredstev. Poglavitne spremembe pa so: znižanje pravic porabe v višini 0,25 milijona evrov na podprogramu Predsedovanje svetu EU, saj se bo stroškov za večina dogodkov, se bodo ti stroški krili po posameznih nosilcih vsebin. Večji del na račun generalnega sekretariata. Potem povišanje pravic porabe v višini 1,5 milijonov evrov na podprogramu Urejanja sistema notranjih zadev. Poglavitno povečanje zaradi povečanja na stroških dela in rednih materialnih stroških in nadgradnjah in vzdrževanja registrov upravno notranjih zadev. Za vzdrževanja licenčne programske opreme imenovane SDM, sodobna delovna mesta in najem mobilnih naprav za zajem vlog za izdajo osebnih izkaznic v uradnih prostorih upravnih enot. Naslednja postavka oziroma sredstva za migracije, mednarodno zaščito in integracije se minimalno znižujejo zaradi znižanja povprečnin.
Policija s spremembo proračuna za leto 2021 načrtuje za 54,3 milijone več sredstev. Poglavitne spremembe pa so: povečanje pravic porabe za javni red in splošno varnost ljudi in premoženja v višini 51,3 milijona evrov. Povečanje gre na račun stroškov dela, potem prvenstveno za investicije za nakup vozil, za investicijsko vzdrževanje objektov, za nakup digitalnega radijskega sistema TETRA, za nakup panelnih ograj na meji, za opremo za kriminalistično policijo, potem za nadzor prometa in za opremljanje policistov ter sredstva skladov za notranjo varnost. Potem povečanje pravic porabe za podprogram kriminalistične dejavnosti za 1,9 milijona evrov. Višji je zaradi zamika iz leta 2020 v leto 2021 pri posodobitvah sistema AFIS. Tu gre za avtomatsko prepoznavanje prstnih odtisov. Potem nakup vozil in opreme za kriminalistično dejavnost iz naslova EU sredstev. Na podprogramu Migracije, mednarodna zaščita in integracija s predlogom spremembe proračuna za leto 2021 sredstva ostajajo na enakem nivoju. Povečanje na podprogramu Zunanja meja in izvajanje predpisov o tujcih v višini 1,1 milijon evrov, predvsem na račun povečanja stroškov za policiste na Schengenski meji.
Če gremo na leto 2022 Ministrstvo za notranje zadeve z organi v sestavi ima s predlogom proračuna načrtovano 484,4 milijona evrov, s čimer se glede na spremembo proračuna 2021 povečujejo sredstva za 13,6 milijona evrov. Za ožji del ministrstva je predlog proračuna za leto 2022 višji za 31,3 milijone evrov, za policijo pa to znaša 452,2 milijona evrov. Obema se sredstva povečujejo, med tem ko inšpektorat za notranje zadeve s sredstvi ostaja na približno enakem nivoju. Ožji del ministrstva s predlogom proračuna za leto 2022 načrtuje približno 1,2 milijona evrov več sredstev. Poglavitne spremembe, ki temu narekujejo pa so: izhajajo iz znižanja pravic porabe v višini 0,15 milijona evrov na podprogramu predsedovanja svetu EU, saj se bo stroškov za večino dogodkov krilo po posameznih nosilcih vsebin. Večji del dogodkov bo bremenilo leto 2021. Potem povišanje pravic porabe v višini 1,1 milijon evrov na podprogramu Urejanja sistema notranjih zadev. Poglavitno povečanje zaradi povečanja na stroških dela, nadgradnjah in vzdrževanje registrov upravno notranjih zadev. Potem povečanje sredstev v višini 0,2 milijona evrov za migracije, mednarodno zaščito in integracijo. Zaradi črpanja sredstev iz sklada AMIF, to je sklad za azil, migracije in integracije skladno z akcijskim načrtom. Policija s predlogom proračuna za leto 2022 načrtuje za 12,4 milijone evrov več sredstev od predloga sprememb proračuna za leto 2021, in sicer poglavitne spremembe so povečanje pravic porabe za javni red in splošno varnost in premoženje v višini 12 milijonov evrov. Povečanje gre na račun stroškov dela in investicij, kjer je največje investicija nabava helikopterja.
Znižajo se pravice porabe za podprogram kriminalistične dejavnosti, zanj celih 4 milijona evrov, saj se zaključuje izvajanja EU projektov. Znižanje tudi v višini 0,2 milijona evrov na podprogramu migracije, mednarodna zaščita in integracija, na računa zaključkov projektov iz naslova AMI skladov, kjer se tudi zaključuje finančna perspektiva. Povečanje pa je podprogramu zunanja meja in izvajanje predpisov o tujcih, v višini en milijonov evrov, predvsem na račun povečanja stroškov dela za policiste na Schengenski meji.
Hvala lepa.