Predsednik, hvala lepa za dano besedo.
Tudi z moje strani pozdrav današnjim gospodom gospodu Florjančiču, gospodu / nerazumljivo/, predstavnikom ministra seveda kolegom poslancem!
Kot ugotavljamo lani smo takšno poročilo o učinkovitosti, uspešnosti sodišč obravnavali že oktobra sedaj pač, zaradi vsem znanih zadev s korono krizo obravnavamo sedaj konec leta je tukaj neki fazni zamik, ampak je razumljivo glede na situacijo, ki jo imamo v državi. Jaz bi predvsem na dve temi, ki jih je nekako izpostavil tudi gospod Florjančič opozoril. Meni je všeč na neki način, da v Evropi prepoznavajo pa sedaj koliko je to cehovsko ali ni prizadevanja slovenskega sodstva za večjo učinkovitost, uspešnost, kakovost dela sodnikov oziroma celega bi rekel pravosodnega ekosistema. Sedaj je ta kristalna tehnica, če se malo izrazim v prispodobi navzven se mogoče res lepo sveti pa vendarle mislim, da tisti lesk bi pa se najbolj izpostavil s strani zaupanja naših lastnih državljanov Republike Slovenije z zaupanjem v sodstvo. To je še vedno relativno nizko tako, da tukaj mislim, da bo tista prava neka kristalna tehnica, ko bodo državljani Republike Slovenije rekli, da so pa z učinkovitostjo zadovoljni.
Sedaj razveseljujoč je podatek, ki ste ga omenili, ki se navezuje na poročevalsko leto, da se več zadev reši kot se prejme. Bi pa vseeno rad opozoril na poročilo Komisije Sveta Evrope za učinkovitost pravosodja za 2020 dve leti zajema. O tem pregovornem številu sodnikov na številu na 100 tisoč prebivalcev oni ugotavljajo sedaj sicer je malo padlo za nekje 15 % v zadnjih dveh letih pa še vendarle imamo 41,7 sodnika na 100 tisoč prebivalcev. Tretje mesto v nekem evropskem povprečju še vedno dosti. Kaj še pa eden zanimiv podatek, da pa osebje, ki pomaga sodnikom se pravi to ne pravosodne osebje, ne sodniško osebje pa jih je 160 teh oseb na 100 tisoč prebivalcev to pomeni v praksi, da ima eden sodnik 3 do 5 teh svojih, da rečemo temu pomočnikov, ki jih suportirajo se pravi na enega sodnika ima 3 do 5 pomočnikov se pravi iz tega izhajajoč to pomeni, da v naslednjih letih mora biti v razmerju rešenih pa prejetih zadev še bolj učinkoviti, še bolj uspešni, ker če imajo takšen suport, ki je res prvi v Evropi oziroma v Evropski uniji jaz mislim, da potem sodniki morajo še bolj učinkovito, hitro in kakovostno delati. Dovolite mi še, to se mi zdi pomembno, ker smo vseeno v tej naši matični hiši, če se tako izrazim v našem zakonodajnem organu. Sedaj v postopkih imenovanja sodnikov pristojnost Državnega zbora Republike Slovenije je jasna, kar se tiče imenovanja sodnikov, jo izvajamo na podlagi zakonodaje. Jaz verjamem, da je Vrhovno sodišče kakor tudi Sodni svet presenečen, razočaran, da včasih kakšen vrhovni sodnik ni tukaj v tej hiši potrjen. Jaz verjamem, da so ti vaši predlogi kakovostno narejeni, da imate, potem na sejah tudi Sodnega sveta argumente za njihov predlog in ta zadnja dva izida vrhovnih sodnikov, ki nista šla bi rekel v navednicah skozi Državni zbor sta pač takšna kot sta, ampak jaz vseeno mislim, da tukaj ne smemo mešati mogoče nekih ne vem medijskih in uličnih mnenja, da vseeno mislim, da so poslanci, ki glasujejo po svoji vesti pa tudi nekateri s strokovnimi preferencami s področja pravosodja, vendarle nas je tudi nekaj takih, ki smo ali pa delujemo ali pa smo sedaj v bistvu pred funkcijo delovali na tem področju, da razumejo kakovost ali pa tudi morebiti ne kakovosti določenih članov tako, da tukaj jaz mislim dr. Florjančič, da vseeno te pristojnosti Državnemu zboru ne odrekati, kajti vendarle ne glede na to, ko sem mnenja, da gre to vseeno za neki unikum v evropskem prostoru. Jaz vseeno mislim, da iz pol pretekle zgodovine je pa vendarle v redu, da pa še vseeno gre čez sito Državnega zbora to imenovanje sodnikov.
Kot je kolega Verbič za zaključek pa bom morda še, potem kasneje v razpravi je zelo dobro strukturirano, je pregledno, kdor hoče razbere vse aktualne podatke tako, da jaz se že veselim našega nadaljnjega, potem / nerazumljivo/ srečanja, ker bodo mogoče te podatki v svojstvu tega, kar sem govoril še boljši in še bolj učinkoviti.
Hvala za enkrat.