Govor

Zmago Jelinčič Plemeniti

Hvala lepa.

No, meni se zdi ta predlog stališča Slovenije v redu, pameten, da to podpremo. Kar se tiče pa dokumenta samega, pa mislim, da je to ena kopija Kardeljevih govorov iz let 1960 do 1977. Gre za neko »vsegliharstvo«, ki pa nikamor ne pripelje. Mi bomo… Zdaj, mi moramo tukajle iskat, na evropskem nivoju, pravo mero. Kako bomo mi iskal pravo mero, ko pa je Švedska nekaj popolnoma drugega, kot Grčija in tako naprej. To kaže, da bruseljski birokrati pač morajo nekaj delat, sestavljajo neke dokumente, razpravlja se o vsem skupaj, troši se denar, iz katerega bi mirno lahko popravili marsikakšno plačo tistega, ki slabo zasluži, po drugi strani pa je to še en zajeten skupek dokumentov, ki ne bo prineslo nobenega rezultata.

Socialni dogovor se dela v vsaki državi posebej - glede na njen status gospodarstva, glede na nezaposlenost in glede na tiste parametre, ki vodijo stvari znotraj države. Ne more neka gospa von Leyenova določati po posameznih državah, kaj bo najnižja plača, ko pa po drugi strani vidimo, da Evropska unija dela samo, vsaka država samo za sebe. To vidimo pri teh cepivih, kjer so si gospodje iz velikih držav najprej nabasali svoje zaloge in svoje predale s cepivi, če bo pa kaj ostalo, bomo dali pa onim ta malim, tako, kamor sodi tudi Slovenija.

Dajte, lepo prosim, nehajte s takimi bedarijami. Danes smo dobil en kup enih zadev, nekih predlogov stališč, s katerimi se strinjam, saj škode ni nobene, če rečemo, ja, se strinjamo, ampak, iz tega ne bo nobenega izplena, ker bo Evropska unija medtem že, preden bo kaj narejeno, se bo razsula in to je pravzaprav tudi prav. Ena taka zgradba, ki bi bila temeljena na popolnoma drugačnih osnovah in kakršna je pa danes, oprostite, to je nekaj popolnoma drugega in take godlje, kot jo ima danes Evropska unija, res ne rabimo, da nas bojo še iz Bruslja tolkli po glavi, če ne bomo česa upoštevali, medtem ko oni sami delajo, pa kakor jim je v lastno korist in kakor se oni spomnijo. Podpret tole, to ni nobena zadeva, lahko podpremo to in še vse ostalo, vendar pa, lepo vas prosim, nehajmo že s to »blesarijo«, ko nam Bruselj z bogato plačanimi uradniki in vsemi ostalimi, ki jih je okrog 30 tisoč, fino reže sebi debel kos kruha, medtem ko drugi nimajo, seveda pa, mečejo pa pesek v oči vsem tistim, ki naj bi jim nekaj urejali, ureja se pa samo zato, da imajo bruseljski birokrati delo, še boljšo plačo in še večji zaslužek.

Hvala.