Govor

mag. Andrej Rajh

Hvala lepa, predsedujoči.

Res je – in spoštovani vsi gostje z ministrstev – res je, minimalna plača je nekaj, na čimer moramo tudi na evropskem nivoju najti soglasje. Prav je, da minimalna plača zagotavlja spodobno življenje, ne da bi delavec, po tem, ko še dela, rabil dobit kakršenkoli socialni transfer. Torej, delavec mora bilo kje v Evropi, biti v stanju, živet od lastnega dela, bi pa želel izpostavit eno težavo, ki je pa ta direktiva ne naslavlja, je pa posebej izrazita v obmejnih območjih, kjer je ena država bistveno bolj razvita oziroma bistveno večji družbeni proizvod, kot druga.

Sam prihajam iz Maribora, torej, mejimo na eno najbogatejših evropskih regij – Avstrijsko-štajersko, in seveda, če je minimalna plača 10 kilometrov od meje bistveno večja, kot pri nas, potem je jasno, kako se bodo delavci ali pa, oziroma, kako bojo delavci zadovoljevali svoje potrebe po delu in zaslužku in tudi te zadeve bi morala ta direktiva nekako urejat, da se ne bi zgodilo, da preprosto zaradi enih objektivnih okoliščin, kot je višji BDP in višje plače določenega kadra, v določenih obmejnih območjih ni, kajne in tudi, govorimo ravno, medicinsko osebje, ljudje v domovih za starejše občane, ta težka in slabo plačana dela. Hkrati se pa ob tem moramo tudi zavedat, da ne smemo dat, bom rekel, fokusa samo na minimalno plačo, ker je v Sloveniji ta minimalna plača nekoliko zlorabljena. Evropska komisija jasno ugotavlja, da imajo v določenih državah tudi kolektivne pogodbe, ki za določen kader predpisujejo minimalno plačo in ta ni enaka za zdravnika in snažilko. Medtem, ko je lahko minimalna plača v Sloveniji, če si nekdo želi izplačat, tudi za doktorja enaka, kot za snažilko.

In, če bomo mi želeli te anomalije na trgu dela v Sloveniji odpravit in tudi zagotovit, da bodo te blagajno kolikor toliko stabilne, torej, socialne blagajne, pa zdravstvene in da bodo ljudje imeli kasneje tudi eno ustrezno socialno varnost v starosti in tudi, če želimo imet ustrezen družbeni standard oziroma kvalitetne javne usluge tudi na področju zdravstva, potem bomo morali tudi na tem področju doseči en konsenz in se tudi, bom rekel, od teh minimalnih plač, ki so, ki je edina zakonsko določena, tudi govorit o drugih plačah, kako se naj formirajo, če bomo želeli biti primerljivi z sosedami.

To se mi zdi zelo, zelo pomembno in mislim, da bi bilo prav, da se ene te zadeve najprej v Sloveniji uredijo, drugo pa, je ta zadeva, ki je obmejna in pride posebej do izraza v obmejnih območjih, kjer je v eni državi bistveno višji bruto domači proizvod, kot v drugi in mogoče bi te zadeve lahko tudi na evropskem parketu nekoliko izpostavili in začeli reševat.

Hvala lepa.