Govor

Mateja Ribič

Hvala za besedo. Spoštovani predsednik odbora, spoštovani poslanke, poslanci, ter ostali vabljeni.

Evropska komisija je 28. oktobra 2020 podala Predlog direktive Evropskega parlamenta in Sveta o ustreznih minimalnih plačah v Evropski uniji, ki ga je pripravila na podlagi intenzivnih posvetovanj s socialnimi partnerji in širšo javnostjo. Med glavnimi izhodišči posvetovanj so bili upoštevanje nacionalnih tradicij, avtonomija socialnih partnerjev in spoštovanje kolektivnih pogajanj.

Kot izhodišče velja izpostaviti načelo 6 evropskega stebra socialnih pravic iz novembra 2017, ki se nanaša na plače in poziva k določitvi ustreznih minimalnih plač in sicer na pregleden in predvidljiv način, v skladu z nacionalnimi praksami ter upoštevanju avtonomije socialnih partnerjev. Politične usmeritve komisije za obdobje 2019 do 2024, kjer je bil napovedan akcijski načrt za celovito izvajanje evropskega stebra socialnih pravic, vključno s pobudo o poštenih minimalnih plačah, ter politične smernice predsednice Evropske komisije, ob nastopu mandata in v nagovoru o stanju v Evropski uniji.

Evropska komisija je sledila pozivom k pravični in socialni Evropi, prav tako pa se je tudi želela odzivati na socialno-ekonomske razmere, ki so se zaradi krize, zaradi pandemije, še zaostrile. Pred direktive vzpostavlja okvir za povečanje ustreznosti minimalnih plač in izboljšanje dostopa delavcev do zaščite minimalne plače, tako v sistemih z zakonsko določenimi minimalnimi plačami, kot v sistemih, ki temeljijo na kolektivnih pogajanjih.

Predlog ne zavezuje držav članic, da vzpostavijo zakonsko določeno minimalno plačo. Prav tako ne poskuša vzpostaviti skupne višine minimalne plače. Predlog poziva vse države članice, naj spodbujajo kolektivna pogajanja o določanju plač, še zlasti takrat, kadar je pokritost s kolektivnimi pogajanji majhna, pa tudi da okrepijo izvrševanje minimalnih plač, ter spremljanje njihove ustreznosti in pokritosti z njimi. Kar zadeva države, ki že imajo zakonsko določene minimalne plače, je namen predlagane direktive zagotoviti, da se v teh državah vzpostavijo pogoji za določanje minimalne plače na ustrezni ravni, ob upoštevanju socialno-ekonomskih razmer, ter regionalnih in sektorskih razlik.

K ustreznosti zakonsko določenih minimalnih plač bodo prispevali jasna in trdna merila za večjo ustreznost, ter okvir upravljanja, ki omogoča redne in pravočasne posodobitve, ter učinkovito vključevanje socialnih partnerjev. Poleg tega naj bi se s predlagano direktivo ustreznost nadalje izboljšala tudi s čim večjo omejitvijo uporabe variacij zakonsko določenih minimalnih plač za posebne skupine delavcev ali odbitkov od plačila.

Bistveni poudarki predloga stališča Republike Slovenije so: Republika Slovenija podpira cilje predloge direktive, s katero se želi zagotoviti, da bodo delavci v Evropski uniji zaščiteni z ustreznimi minimalnimi plačami, ki jim bodo omogočale dostojno življenje, ne glede na to, kje delajo, ter da se bo povečala ustreznost minimalnih plač, izboljšala pokritost z njimi in se s tem zagotovila tudi konvergenca navzgor, med državami članicami. Prav tako Republika Slovenija podpira spodbujanje kolektivnega dogovarjanja o določanju plač.

Republika Slovenija ocenjuje, da je slovenska ureditev glede sistema in mehanizma določanja minimalnih plač v večji meri skladna z zahtevami predloga direktive. Določene prilagoditve bi potrebovali predvsem glede zahteve za ustanovitev posvetovalnega telesa, ki bi pristojnim organom svetoval o vprašanjih, povezanih z zakonsko določeno minimalno plačo in glede zahteve za spremljanje iz zbiranje podatkov. Poleg tega ostaja odprto tudi vprašanje morebitne fiksne opredelitve kazalnika za ocenjevanje ustreznosti minimalne plače.

Republika Slovenija meni, da je treba v celoti spoštovati pristojnosti Evropske unije in raznolikost nacionalnih sistemov. Vsak instrument Evropske unije bi moral omogočiti zadostno prožnost v državah članicah, upoštevati dobro delujoče nacionalne ureditve in spoštovati avtonomijo socialnih partnerjev. Glede na to, Republika Slovenija pozdravlja odločitev o pridobitvi pisnega mnenja pravne službe sveta, glede vprašanja ustreznosti pravne podlage predlagane direktive, kar bo nedvoumno pripomoglo k razjasnitvi dilem.

Republika Slovenija je močna podpornica načela evropskega stebra socialnih pravic, ki se nanaša na minimalne plače, kot tudi konvergence navzgor. V pogajanjih, tako v vlogi države članice, kot tudi med prihajajočim predsedovanjem, bo konstruktivna in bo iskala kompromise, ki bodo sprejemljivi za vse države članice, da bi na ta način preprečila nadaljnja razhajanja in spodbujala enotnost v Evropski uniji.

Hvala.