Govor

Hvala lepa.

Če lahko samo v dveh besedah tudi še sama, v imenu predlagatelja.

Naj povem, da v Novi Sloveniji zagovarjamo ničelno toleranco do spolnega nasilja. Da je bilo v preteklosti ali pa dobro leto nazaj, na pobudo Nove Slovenije, sprejeta sprememba Kazenskega zakonika, ki podaljšuje vse zastaralne roke, skoraj trikratno, s področja spolne nedotakljivosti in da vsekakor je nesprejemljivo, da prihaja, da se dogaja zloraba moči, kar pomeni močnejšega nad šibkejšim in da, seveda, si želim, da bi današnja razprava mogoče tudi kakšnemu dala pogum, da spregovori in da vendarle vsi skupaj sklenemo, da je nedopustno tudi v celotni družbeni, družbenih sistemih, ne samo v družini, v službi in tako naprej, celotnih družbenih sistemih, nedopustno spolno nasilje in verjamem, da tudi akademske vrste, krogi, niso nobena izjema in da se tudi tam, bom rekla, se zadeve postavijo na mesto, tako, kot mora bit.

Tako da, s tega vidika si želim res dobre razprave. Predlagali smo tri sklepe.

Prvi je ugotovitveni sklep: »Odbor za izobraževanje, znanost, šport in mladino ostro obsoja vsakršno verbalno in neverbalno spolno nadlegovanje s strani zaposlenih v akademskem prostoru in poziva h kazenskemu pregonu kršiteljev.«

Drugi: »Odbor predlaga vsem univerzam in visokošolskim zavodom, da v sodelovanju z Ministrstvom za izobraževanje, znanost in šport, do konca leta 2021 opravijo temeljito raziskavo o pojavu spolnega nadlegovanja v akademskem prostoru, ter v skladu z izsledki raziskave oblikujejo akt o preprečevanju spolnega nadlegovanja, ter odločenem in takojšnjem ukrepanju, v primeru, ko se dejanja že zgodijo.«

In tretji sklep: »Odbor predlaga vsem visokošolskim zavodom, da sprejmejo vse ukrepe iz njihove pristojnosti, da takoj preprečijo nadaljevanje akademskega delovanja tistim zaposlenim, zoper katere je podana prijava in obstaja utemeljen sum spolnega nadlegovanja.«

Naj samo povem, da že v delovnopravni zakonodaji, ima določilo o prepovedi spolnega in drugega nadlegovanja v 7. členu, pa jaz člena ne bom šla brat, ampak, že v delovnopravni zakonodaji, v 7. členu, je opredeljeno, kaj je dopustno in kaj ni dopustno.

Tako da, to bi bil nek moj prispevek, kot tretje skupine, ki je predlagala. Sedaj pa dajem besedo tudi predstavniku Ministrstva za izobraževanje, znanost in šport, državnemu sekretarju, Damirju Orehovcu.

Izvolite.