Najlepša hvala spoštovana predsednika, spoštovani minister lepo pozdravljeni, državni sekretar, kolegice in kolegi.
Moje vprašanje se v bistvu v enem delu navezuje na ta tako imenovani non-paper v povezavi z mejno razdelitvijo Bosne in Hercegovine. Drugo vprašanje pa bo navezano tudi na aktualno vprašanje, ki je povezano z razmerami v Turčiji, ki se prav tako morda dotikajo regije Zahodnega Balkana. Minister jaz ne želim špekulirati zdaj, kaj v takem non-paperju piše, kdaj je bilo to poslano, če je bilo poslano ali kakorkoli, se mi pa zdi, da dejstvo, da se tako občutljive teme odpirajo na ta način s strani tako predsednika Vlade ali pa predsednika Republike zdi nekoliko neprimerno, sploh ko govorimo o Bosni, ki je izredno občutljiva, ne samo država, ampak pravzaprav vpliva tudi na določene razmere v regiji. Moja vprašanja v bistvu so zelo jasna in nekako želim, da je tudi odgovor tak. Glede na to, da je bilo s strani Evropske komisije potrjeno, da so tak non-paper prejeli in potem, ko so seveda ugotovili, da se pač takšne stvari v javnosti načeloma ne govorijo, zato se temu tudi reče non-paper, so seveda rekli, da ne morejo potrditi ali to imajo ali nimajo, kar je že samo po sebi dovolj pojmljivo, da vemo, da se vsekakor nekaj dogaja. Torej ali je bil ta non-paper poslan oziroma kateri non-paperji so bili s strani Slovenije oziroma je Slovenija k njim pristopila oziroma pri njih sodeluje ali pa jih je poslalo v svojem imenu?
Kot drugo se navezujem na to, kar je izpostavljal kolega Nemec v okviru strategije o zunanji politiki. Namreč, minister jaz prosim, da zdaj jasno poveste, kakšno je stališče Ministrstva za zunanje zadeve do vprašanja Bosne in Hercegovine in njene mejne razdelitve, kakršnekoli že. In seveda s tem tudi stališča Slovenije do položaja Bosne in pa njihove morebitne ozemeljske razdelitve. Namreč, to so vprašanja, ki so občutljiva in tukaj Slovenija pač mora igrati neko vlogo kakršno je igrala do sedaj. Namreč, Slovenija je bila vrsta let nek povezovalec, nek skrbnik regije, ki jo je tudi zagovarjala in tudi priključitve temu Zahodnemu Balkanu oziroma združitve z Evropsko unijo torej neko regijsko celovitost in kakršenkoli odmik od tega bi bil vsekakor za Slovenijo nevaren tako ali drugače.
Zanima me tudi, kakšne so te rešitve, ki jih je v nekih twittih kot odziv na to omenjal Janša. Jaz vem, da ste vi imeli tudi svet za zunanje zadeve, kjer ste govorili o Zahodnem Balkanu in tudi Sredozemlje, tudi tam ste govorili o nekem non-paperju in me v bistvu resnično zanima, kakšno je to stališče Slovenije ali gre morda spet za neke, vračanje nekih uslug bodisi v povezavi s Snežičem ali pa Đuđićevo ali pa morda celo vračanje uslug Združenim državam za obisk Pompejev v Sloveniji? Nenazadnje vemo, kakšno je stališče Združenih držav do regije in kakšno je stališče Evropske unije. To je v tem delu.
Predsednica se opravičujem, kar se tiče Turčije bom kratek. Minister tudi na tem svetu ste govorili o razmerah v Turčiji, ki sovpadajo tudi s to regijo, jaz mislim, da Turčija tako kot celotni Zahodni Balkan je strateško zanimiva in tudi pomembna tudi z vidika varnosti. V Turčiji se nekaj premika, nenazadnje ta zadnji obisk, ki je bil malce spodletel s protokolarnega vidika, kaže na neke premike, vendar Turčija v velikih vidikih zaostaja za tistimi temeljnimi vrednotami, ki jih Evropska unija ima. Nenazadnje samo nekaj najbolj skrbi, ta napovedan izstop iz Istanbulske konvencije o pravicah žensk, tudi to nekako kaže spoštovanje predsednice Evropske komisije, ki je bila porinjena v nek kot v obisku na izredno visoki ravni. Nenazadnje pa samo nekaj zapisov v medijih o Turčiji. Zaradi odprtega pisma pridržali 10 upokojenih admiralov, izstopa iz sporazuma pravic do žensk in tako dalje. Namreč, kakšno je vaše stališče do položaja Turčije, ki mislite, da so lahko pozitivni premiki in kako razumete to oziroma kako je bilo tudi stališče nekako visokega predstavnika za zunanje zadeve do Turčije? Ali so mogoči dokaj hitri pristopi oziroma postopki ali pa bo Turčija morala narediti še bistveno velike korake, da se lahko Evropski uniji tudi pridruži? Se opravičujem, ker sem bil malce daljši. Hvala lepa.