Govor

Spoštovani kolegice, cenjeni kolegi, vsi vabljeni gostje, pričenjam 42. nujno sejo Odbora za infrastrukturo, okolje in prostor, in vse prisotne prav lepo pozdravljam!

Obveščam vas, da opravičenih za današnjo sejo ni, s pooblastilom pa sodeluje kolegica Monika Gregorčič, ki nadomešča Gregorja Periča iz Poslanske skupine SMC.

Prehajamo na odločitev dnevnega reda odbora. S sklicem seje ste prejeli naslednji dnevni red: točka 1: Obravnava zahteve za razpis zakonodajnega referenduma o Zakonu o spremembah in dopolnitvah Zakona o vodah.

Ker do pričetka seje nisem prejel nobenega predloga za spremembo dnevnega reda, je ta določen, kot ste ga prejeli s sklicem seje.

Prehajamo torej na 1. - IN EDINO - TOČKO DNEVNEGA REDA: OBRAVNAVA ZAHTEVE ZA RAZPIS ZAKONODAJNEGA REFERENDUMA O ZAKONU O SPREMEMBAH IN DOPOLNITVAH ZAKONA O VODAH.

Kot gradivo za to točko ste prejeli: zahtevo več kot 40 tisoč volivk in volivcev z dne 19. 5. 2021, delovno gradivo predloga odloka z dne 20. 5. 2021 in mnenje Zakonodajno-pravne službe z dne 21. 5. 2021.

Na sejo so bili k obravnavi te točke povabljeni: Aljoša Petek, predstavnik vlagateljev zahteve za razpis zakonodajnega referenduma, Ministrstvo za okolje in prostor, Zakonodajno-pravno služba ter Dušan Vučko, direktor državne volilne komisije.

Uvodno pojasnilo. Državni zbor je na 67. izredni seji dne 30. marca 2021 sprejel Zakon o dopolnitvah Zakona o vodah. Z dne 19. 5. 2021 je več kot 40 tisoč volivk in volivcev na podlagi 90. člena Ustave Republike Slovenija, 12. člena v povezavi s 1. odstavkom 12.a člena Zakona o referendumu in ljudski iniciativi ter 185. členom Poslovnika Državnega zbora vložila zahtevo za razpis zakonodajnega referenduma o navedenem zakonu. V tej zadevi predlagano referendumsko vprašanje se glasi: Ali ste za to, da se uveljavi Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o vodah, ki ga je sprejel Državni zbor na seji dne 30. marca 2021? V skladu z Ustavo in zakonom o referendumu in o ljudski iniciativi mora Državni zbor v primeru vložene zahteve razpisati referendum v sedmih dneh od vložitve take zahteve.

Današnja naloga odbora v okviru obravnave zakona zahteve več kot 40 tisoč volivk in volivcev je, da vas v skladu z določbo 169.a člena in 171. člena Poslovnika Državnega zbora sprejme predlog odloka o razpisu zakonodajnega referenduma o zakonu, ki ga je obravnaval tudi kot matično delovno telo. Tega posreduje v sprejetje Državnemu zboru. Predlog odloka za datum razpisa referenduma predvideva 31. maj 2021, referendum pa 4. julij 2021. Datum dneva razpisa referenduma v 3. delu odloka je torej 31. maj 2021 in datum glasovanja na referendumu v 4. delu odloka je 4. julij 2021. V skladu s 33. členom Zakona o referendumu in ljudski iniciativi od dneva razpisa do dneva glasovanja ne sme preteči manj kakor 30 dni in ne več kot eno leto. Leto dni. Določitev dneva glasovanja, do katerega poteče več kot 45 dni, in od dneva razpisa referenduma sprejme Državni zbor z dvotretjinsko večino navzočih poslancev. Glede na navedeno, mora v takem primeru tudi delovno telo datumu v razdelku tretje in četrte določitev dneva glasovanja, do katerega poteče več kot 65 dni od dneva razpisa referenduma, sprejeti z dvotretjinsko večino vseh navzočih poslancev.

Pričenjam drugo obravnavo zahteve več kot 40 tisoč volivk in volivcev za razpis zakonodajnega referenduma.

Želi besedo predstavnik vlagateljev zahteve za razpis zakonodajnega referenduma? Gospod Miha Stegel in gospa Alenka Kreč Bricelj? (Da.)

Izvolite.