Spoštovani gospod predsedujoči, hvala za besedo. Spoštovani gospod minister. Najprej bi se tudi jaz rad zahvalil za vaše izčrpno poročilo pa še tudi vaše izčrpna izhodišča, ki ste jih poslali nam v gradivu. Res, moram reči, da sem kar zadovoljen in če bo nekako vse to, kar je tukaj zapisano in kar ste vi rekli se tudi vsaj polovica udejanjila mislim, da smo na dobri poti.
Jaz bi res pohvalil tudi nekako udeležbo vseh vas pa tudi vseh prejšnjih ministrov na sejmu Agra. Lahko tudi z veseljem povem, da je Nova Slovenija – krščanski demokrati smo redni gostje na Agru in se bomo tudi letos Agre tudi udeležili. Imam, če pa grem zdaj po vrsti, kot ste imeli predstavitev bi rd izpostavil par točk, pa imam na podlagi tega tudi par vprašanj.
Tukaj smo se seznanili, da v času slovenskega predsedstva pričakujemo tudi objavo zakonodajnega predloga za geografske označbe. Mi se tukaj predvsem, Slovenija se že dolgo časa prizadeva zlasti označevanje porekla mešanica medu. Tukaj imam jaz gospod minister za vas eno direktno in vprašanje. Če sem jaz pravilno seznanjen, je to odločevanje v preteklosti v Evropske parlamentu že potekalo. Na žalost ni bilo sprejeto tako kot si mi želimo. To se pravi ta označevanje ni bilo sprejeto. Kot sem seznanjen je to glasovanje šlo za nekaj glasov, nekaj glasov se je to glasovanje prevesilo v negativno stran, tako da moje vprašanje je tukaj, če me, če boste lahko mi odgovorili seveda, če nimate tega podatka danes v prihodnosti, ali so bili vsi evropski poslanci s strani Slovenije tukaj enotni in če so podprli to označevanje porekla mešanice medu.
Mi vemo, da smo kot Slovenija na tem področju ena prvih držav in tukaj bi bom rekel bil zelo žalosten, če temu ne bi bilo tako, bom rekel. Če tega evropski poslanci v preteklosti niso poenotili, niso ponotranjili oziroma so zavzemali neke parcialne osebnostne stališča, ki pa so škodovala tudi Sloveniji. Tako da tukaj se vm bom zahvalil.
Potem zelo pomembno vprašanje, ki naslednjo, v bistvu Evropska unija se bo na področju veterinarske in fitosanitarnih zadev začela pobolje ukvarjati tudi z novimi škodljivimi organizmi rastlin. Sam sem že kar nekaj držav obiskal v tujini in jaz moram reči, da so nekatere tuje države na tem področju zelo bolj resno pristopili k temu, tudi bolj stroga pravila imajo. Se mi zdi pa, ko enkrat stopiš v Evropsko unijo tega pomisleka Evropa nima. Sploh na tem področju ni nobenega uvidevnega mehanizma in se mi zdi, da na tem področju Evropa sploh ne dela tako kot bi morala. Se pa tukaj vsi zavedamo, kako lahko ena taka rastlina, ki je na novo prinešena v Evropo, ki nima nekega naravnega sovražnika, ki se lahko razplamti čez vse hribe in doline, kako lahko to na kratki, na dolgi rok lahko to škoduje v bistvu celotnemu kontinentu.
Seveda podpiram nekako razvoj ekološkega kmetovanja. Seveda si tudi tukaj želim, da bi državljanke in državljani ne samo v Sloveniji, ampak tudi Evrope znale toliko v bistvu ekološko kmetovanje ceniti predvsem njihove izdelke in bi bile pripravljene v trgovini mogoče tudi kakšen cent več za to plačati.
Zdaj sam pa se zdaj vračam zame na najbolj ključno vprašanje. Seveda je ta projekt od vil do vilic zelo pomemben, ampak Evropska unija je velika in tukaj se pač ne morem strinjati z nekaterimi v tej dvorani, čeprav si mi želimo, da je Evropska unija največji trgovinski partner na svetu. Na žalost temu ni več tako, vsaj po mojem mnenju temu ni več tako. Druge države so prišle v ospredje. Tukaj imam predvsem v mislih Kitajsko. Kitajska je podpisala največji trgovinski sporazum, ko je Evropa spala, spala je Evropa.
In zdaj tukaj bom prebral pa besed, ki ste vi jih zapisali v poročilu. Tudi kar zadeva agroživilske proizvodnje je Evropska unija ključni igralec na globalnih kmetijskih trgih. Tu se strinjam. S sklepanjem trgovinskih sporazumov Evropske unije tudi promovira evropski model kmetijske proizvodnje, ki temelji na visokih EU standardih hrane in okolja ključno z visoko dodano vrednostjo Evropske unije geografskih označb. Mi vemo, da v preteklosti Evropska unija sprejela nekaj trgovinskih sporazumov med Evropo in Kanado, med Evropo in Japonsko. Tukaj bi poudaril še v tem sporazumu je zelo ključno tudi zdravje in potem poleg zdravja seveda govorimo tudi o kmetijstvu in zdravi prehrani. Je pa Evropska unija in predvsem sporazum med Evropsko unijo in ZDA je pa padel v vodo in jaz tukaj še zmeraj trdim in sem mnenja, da je to bila ključna zadeva, da Evropska unija ni več bi se reklo največji trgovinski partner in zaradi tega tudi Evropska unija nazaduje.
Zdaj se bom pa malo vrnil nazaj. Kdo je pa to povzročil in tukaj bi jaz gospod minister vas direktno vprašal. Imamo nekatere nevladne organizacije tudi v Sloveniji, ki so zelo nasprotovale temu trgovinskemu sporazumu. Po mojem osebnem mnenju so naredile z Evropski uniji veliko škodo ali pa so mogoče tudi politično delovale. Vsi se zavedamo, da če bi bil danes na mizi isti trgovinski sporazum za Ameriko v tem primeru govorim, ker ta sporazum je tudi prepovedoval gensko spremenjeno hrano, to je bilo vključeno v sporazum, bi brez problema šel skozi in bi vsi ploskali o navdušenju. Nekaj let nazaj so pa nekateri v Sloveniji in v Evropi ta sporazum preprečili in zdaj smo tam kjer smo. Evropska unija s tem tudi Slovenija nazaduje na tem področju.
In tukaj se bo enkrat treba vprašati tudi za politično odgovornost nekaterih ljudi, tudi v nevladnih organizacijah v Sloveniji. Hvala minister.