Hvala za besedo. Vse lepo pozdravljam, tudi vas spoštovani minister. Ja dejstvo je in se ga moramo zavedati, da je Evropska unija največji trgovinski partner globalno in zato je zelo odvisno, kakšne standarde si postavi Evropska unija.
Tako da jaz bi vam položila na srce, da bi mogoče bilo vendarle modro na nivoju Evropske unije v okviru predsedovanja vendarle sprejeti standarde, da Evropska unija se odreče vsem izdelkom, ki so izdelani na ekološko sporen način z otroškim in suženjskim delom, kajti ta tekma za čim cenejšimi proizvodi povzroča grozljive neenakosti in če bi Evropska unija kot veliki partner pač sprejela ta standard, bi pripomogla veliko k globalni ustavitvi segrevanja planeta kakor tudi izkoriščanju najšibkejših.
Zdaj meni se lepo sliši dobrobit živali in vse to, tako da ja vi ste se pa dotaknili Luke Koper in takrat seveda na ladjo se niso vkrcali, vendar so tisti, ki skrbijo za dobrobit živali zagnali vik in krik, kajti te živali so bile dolgo, dolgo časa tam v Luki in kolikor smo slišali, ni bilo najbolje poskrbljeno za njih in so obstale, obtičale, saj nismo vedeli ali grejo naprej ali nazaj ali v klavnice ali na kmetije.
Skratka, druga stvar na katero glede dobrobiti živali so opozarjali na tem odboru smo tudi, ne na tem, na Odboru za kmetijstvo, pardon obravnavali pa je prevoz živali in mejni prehodi. Naj vas spomnim, mi smo Shengen in ko stojijo tovornjaki z živimi živalmi na žgočem soncu pri 45 stopinjah, noter pa vprašanje, jih je 50, 60 so že lokalni prebivalci tam pri Brežicah nosili vedra vode tem živalim. Tako da podpiram omejitev oziroma popolno prepoved prevoza živali kajti čim krajša pot od vil do vilic je zelo pomembna in tudi kot piše v dokumentih tukaj, ki ste nam jih dali, Evropska unija tudi pričakuje kvaliteto izdelkov, ki pa nikakor niso na podlagi mučenih živali, kajti veste kako potem dobimo vase ves ta negativni adrenalin.
Tako da Avstrija, ki je zelo ekološko osveščena predlaga ta zahteve glede reje puranov kar je dobro in je vredno prisluhniti. Omenili ste tudi usmrtitev enodnevnih moških piščancev. Ne gre ravno za usmrtitev, gre za mletje in to je res nedopustno in to je treba dejansko ustaviti. Na to smo že skušali opozarjat, vendar sem vam hvaležna, da ste končno izkoristili to priložnost in mislim, da jo bomo izkoristili v okviru predsedovanja, da bomo to.
Tudi deforestizacija, v tej tekmi do dna po profitih se nam dogaja globalna ekološka katastrofa in glejte na eni strani imamo suše neznosne, imamo toče in to je vse posledica izseka med drugim tudi kot je kolega Prebil omenil teh uničevanja oceanov, po drugi strani pa požiganje celih amazonskih gozdov. Govorim o Braziliji, kjer zavoljo govedoreje, ki pa povzroča še večji izpust toplogrednih plinov posekajo oziroma požgejo na stotine hektarjev gozda, ki so pljuča celega planeta.
Tako da mislim, da ko govorimo o trgovinskih embargih bi morali raje razmišljati v tej smeri komu dati embargo na podlagi uničevanja okolja kot pa uporabljati embargo kot politični pritisk. Jaz intimno odločno nasprotujem embargu državam za to, da bi se izvajal političen pritisk, kajti ne doseže se namena nikoli se ne doseže namena. Oblast ostane ista, ljudstvo pa trpi. Izključno samo ljudstvo.
Rusi so dovolj veliki sicer d so postali dovolj samooskrbni in je bolj naše kmetijstvo trpelo zaradi embarga kot pa rusko. Mi smo bili velik izvoznik sadja v Rusijo in še marsičesa in tukaj bi morali biti bolj produktivni ko se tiče naših interesov. Če pa je primer Kube ali pa Venezuele nič se ni spremenilo, samo ljudstvo živi mizerno zaradi ravno embarga. Pač to je moje osebno mnenje in si ga dovolim tukaj izreči.
Vloga žensk na podeželju tudi pozdravljam, čeprav verjetno še v celi Evropski uniji še zdaleč ni položaj kmečkih žensk tako slab kot pri nas. Pri nas vemo, da so najbolj revne upokojenke na kmetijah in to ni prav, kajti celo življenje so skrbele za kmetijo, potem pa če ne bi imeli mladih, ki prevzemajo bi verjetno težko preživeli.
Dvojna merila glede embargov tudi bom omenila. Turčija zelo debelo trguje z ribo in z zelenjavo in brez problema na drugi strani pa dajemo politične embarge prej omenjenim državam ne glede na to, da pobijajo Kurde in ne glede na to, da so posegli v ozemlje zahodne Sahare. Mi vemo, da 43 let ljudstvo zahodne Sahare čaka za največjim zidom, ki mu rečejo volov sein zid sramote. Poglejte si to, izgnani so v Saharo iz svojega ozemlja, med tem, ko Turčija trguje z njihovimi. Tako da jaz bi vas samo opozorila, da Evropa tukaj mora malo več pravičnosti pokazati.
Ribištvo, ja ti ogromni poboji, veliki poboji tun ali pa tjulnov so kar hudi zato ker vidimo cela krvava morja in tako naprej, po drugi strani pa smo že pred kratkim omenjali na seji plastika. Vsa plastika pristane v morju in ta se zapleta in mi posledično jemo plastiko, ker se spremeni v mikro plastiko in ko mislimo, da jemo ribo in jo tudi drago plačamo, ker je riba pač velja za kvalitetno hrano vase dobimo ogromno mikro plastike posledice so kar težke bolezni, tako da v oceanu atlantskem plava kontinent plastike, ki se je zbral in tudi to bi lahko Slovenija med predsedovanjem naslovila, tako da ja, toliko o meni z moje strani.
Skratka jaz se vam zahvaljujem za to poročilo in tudi prišla bom na Agro, da vidim kako stvari grejo. Vedno vidimo, da so slovenski kmetje grejo naprej, vendar vas bom eno stvar tudi še morala opozoriti in to je poleg podnebnih sprememb, ki jih ves čas naslavljamo samooskrba se začne pri semenih in mi smo prodali Semenarno in Ptuj, semenarno v bistvu ni več de facto v naših. Različni ljudje, ki se ukvarjajo s kmetijstvom vpijejo in kričijo, da brez semen ni pridelka in mi, če bomo nespametni bomo izgubili semenske banke in avtohtona slovenska ali pa tudi posledično evropska semena n tukaj moramo resno, resno se zamisliti in postati bolj zaščitniški do našega kmeta seveda in do naše osnove za preživetje na tem planetu. Hvala.