Govor

Nik Prebil

Hvala lepa predsednik. Kolegice in kolegi, lepo pozdravljeni. Minister, hvala za to izčrpno pojasnilo. Sem imel skoraj občutek, da boste vse povedali, kar boste tam na svetu tudi poudaril, ampak saj prav je tako, da so te obrazložitve izčrpne, ker velikokrat jamramo, da niso, tako da hvala za to.

Jaz bom res hiter no, ker se mi mudi še na Kolegij. Dve stvari ste izpostavil, ki so zame pomembne. Prvo je ta trgovinski sporazum z Merkosurjem. To vsi vemo, da sta Brazilija, Argentina, Urugvaj in Paragvaj, štiri države. Ta sporazum je 20 let se pacal, sporazum po vašem mnenju sicer pomemben, po mojem zelo slab predvsem za države članice Evropske unije, saj poseg v evropsko kmetijstvo in to močno. Mi namreč temu ne moremo konkurirat, nikakor ne, poleg tega smo na prejšnji seji govorili o povečanju ekološkega kmetovanja, kjer je cena še višja in enostavno te konkurence ne mislim nemogoče je to sodelovati tako, da v bistvu glede na to, da jaz vem, da se ratifikacija in vse ostalo stoji zaradi nasprotovanj kar nekaj držav članic me zanima, kje tukaj smo. Druga stvar, ki bi pa na njo opozoril pa ste tudi omenil pa je ribištvo. Mi se tako kot v Sloveniji kot celotna Evropska unija ne zavedamo pač res hudega problema pretiranega izkoriščanja morja. Morje je v nekaterih delih tako izkoriščeno, da pravzaprav niti tega morskega dna, ki je obstajalo in združevalo neko morsko floro ni več. Ta ribolov z globokimi mrežami pač res uničuje morje do te mere, ker pač ne vem koliko zadev poznate, ampak morje vsrka 90% CO2, gozdovi so sicer prav, da jih varujemo in moramo jih varovati ampak pljunek humorja proti temu, kar vsrka morje in takšna vrsta ribolova sprošča ta zadržan CO2 nazaj v ozračje, tako da jaz bi si res želel minister tudi, da mi kot Slovenija kot Evropska unija naredimo nek bolj odločen korak k temu in če kje bi verjetn pri področju ribištva suverenost morali prenesti državne članice v celoti na Evropsko unijo.

Iz vidika da bi se lahko dogovorili kje je meja, tako kot ste rekli, da se pogovarjate skoraj za vsako ribo, čeprav teh rib več ni, ampak da se pač jasno reče, kje je meja in kje se pač moramo ustaviti, ker človek kljub najbolj inteligentni vrsti na planetu imam občutek včasih, kot da je najbolj neumna, ker uničuje svoj prostor za življenje, zato druge vrste pač ne počnejo. Tako d tukaj si želi, da tudi Slovenija je ena bolj ekoloških bolj zelenih držav. Tisti, ki razumejo kmetijstvo opozori na te stvari in predvsem tudi pač da na mizi neke rešitve, ki bi omogočale, da ne samo Evropa ampak seveda Evropa kot globalni partner potem lahko vpliva tudi na tiste države, ki pač imajo tega največ, da pač se s tem preneha oziroma vsaj v potrebni meri omeji. Hvala.