Govor

Boštjan Noč

En lep pozdrav še enkrat vsem skupaj, obema predsednikoma, našemu državnemu sekretarju, poslankam, poslancem!

Jaz bi bil v uvodu kratek in bi potem več časa namenili odgovorom, ki jih želite slišati iz naših vrst, zato imamo med nami tudi strokovnjake s Čebelarske zveze, ki bodo lahko tudi konkretno odgovorili na vprašanja. Z nami je Peter Kozmus, ki je tudi podpredsednik svetovne čebelarske organizacije Apimondija in pa naše sodelavke Nataša pa Andreja, ki skrbita za varno hrano in pa Aleš Bozovičar, ki skrbi za medovite rastline. To so tudi teme, ki ste jih želeli.

Mogoče samo par podatkov. V Sloveniji je več kot 12 tisoč čebelarjev, več kot 15 tisoč čebelnjakov, zakonsko imamo dovoljeno gojiti samo Kranjsko čebelo. Imamo v večini svoje AŽ panje. Na Čebelarski zvezi ta center je last Čebelarske zveze, narejen izključno, v veliki večini z lastnimi sredstvi čebelarjev in je v 100 % lasti slovenskih čebelarjev. Trenutno je tukaj na Čebelarski zvezi zaposlenih 16 ljudi, od tega velika večina v okviru programa javne svetovalne službe o čebelarstvu. Tukaj na čebelarskem centru imamo uredništvo Slovenskega čebelarja, ki je najstarejša slovenska strokovna revija, ki izhaja več kot 120 let nepretrgoma, 11 številk letno, potem imamo lasten laboratorij za kvaliteto čebeljih pridelkov, strokovno čebelarsko knjižnico, čebelnjake, učne prostore, skratka suport, ki ga rabijo slovenski čebelarji. Naša želja je da, tako kot Slovenija ima tudi hrvaška Kranjsko čebelo in tukaj je obojestranski interes, da delamo na selekciji in da konec koncev eden drugemu z izkušnjami pomagamo in tukaj je ena od prilik, da okrepimo sodelovanje med slovenskimi in hraškimi čebelarji, ker konec koncev vsi imamo interes, da se Kranjska čebela ne meša z drugimi rasami.

V svetu je po nekaterih podatkih kar 70 % medu ponarejenega. To je svetovni problem. Moram reči, da tukaj v Sloveniji na srečo tega problema ne opazimo v veliki luči, ker nam inšpekcijske službe sorazmerno dobro delujejo, ampak glede na to, da je pa na globalnem trgu tega ogromno, pa moramo biti na tem področju zelo pazljivi. Zato je zelo pomembno, da je naše ministrstvo prisluhnilo Čebelarski zvezi Slovenije, in da je dana pobuda Evropski uniji, da bi moral biti ves med v Evropski unijo označen točno z navedbo države porekla. To pomeni, da če je mešanica, pomeni, ne vem, 50 % slovenskega pa 50 hrvaškega. In jaz upam in verjamem, da bo to v kratkem tudi sprejeto.

Jaz bi mogoče samo še dve stvari zelo na kratko. Naša želja je in tudi ta odbor Državnega zbora je večkrat željo Čebelarske zveze potrdil, da pridemo na enako kot ima Hrvaška. Hrvaška ima plavi dizel, mi želimo, da imajo čebelarji v Sloveniji povrnjene trošarine, to kar ga ima ostalo kmetijstvo. In verjamem, da se mi iz izkušnje hrvaških kolegov lahko naučimo, in da to prekopiramo tudi v Slovenijo, ker na konec koncev vsi čebelarji, tako kot ostali kmetje, ki trošarine imajo povrnjene, to zaslužimo.

Omenil bi samo še Slovensko čebelarsko akademijo, ki deluje v okviru kmetijskega inštituta. Tudi tukaj ponujamo roko, kajti prenašanje izkušenj, znanja iz ene države v drugo je zelo pomembno, zato bo jutri zvečer, ko čebelarska zveza gosti vseh šest predsednikov čebelarskih zvez bivše Jugoslavije, tudi predstavitev dela Slovenske čebelarske akademije z željo, da ta medsebojna znanja izmenjavamo.

In na koncu. V Sloveniji imamo edini ta trenutek na svetu tudi certificirane čebelarske turizme. To se pravi, da si lahko ogledajo ljudje čebelarsko zgodbo. Slovenija ponuja roko hrvaški in gremo skupaj in tudi na hrvaškem po enakem sistemu kot je pri nas, začnemo certificirati čebelarske turizme na hrvaškem. Jaz mislim, da več kot bo registriranih čebelarskih turizmov v Evropi, bolj bomo čebelarji prepoznani in direktna prodaja na teh čebelarskih turizmih je tista garancija, da bo tudi ta potvorjen med izginil iz tega trga.

Tako da, neke iztočnice, več pa seveda kasneje za vprašanja.

In še nekaj. Čebelarske zveze ne bi bilo brez več kot 210 čebelarskih društev na terenu in slovenski čebelarji smo tudi znani po svojih praporih in tukaj imamo monografijo o slovenskem čebelarstvu in jaz bi obema predsednikoma ob tej priliki tudi poudaril eno monografijo o slovenskem čebelarstvu. / aplavz/