Spoštovana predsednica, spoštovani poslanke in poslanci!
Dovolite, da spregovorim še nekaj besed na to današnjo temo. Ministrstvo za zdravje se zaveda, da med učinkovite nefarmacevtske ukrepe za zamejevanje prenosa SARS-CoV-2 spada tudi učinkovito prezračevanje prostorov, saj se prenos okužbe, tako kot je bilo že danes omenjeno, najpogosteje dogaja v zaprtih prostorih. Dobro vzdrževani in prilagojeni sistemi ogrevanja, prezračevanja in klimatizacije, imajo pomembno dopolnilno vlogo pri zmanjšanju prenosa okužb.
Odbor za zdravstvo je na 51. nujni seji 28. aprila sprejel sklep, da Vladi priporoča, da nemudoma okrepi kampanjo ozaveščanja o nujnosti in potrebni intenzivnosti prezračevanja prostorov. To je bilo realizirano. Lahko ste opazili na novinarskih konferencah, na delovnih sestankih je bilo to večkrat izpostavljeno in tudi v javnih nastopih. Poleg tega smo z dopisom dodatno pozvali vsa resorna ministrstva 12. maja.
Dovolite, da se malo ozrem še na navedbe v predlogu. Glede mask FFP-2, predlagatelj predlaga uporabo teh mask v izobraževalnih in socialno varstvenih ustanovah. Na Ministrstvu za zdravje skušamo slediti strokovnim priporočilom in tukaj omenjam priporočila Svetovne zdravstvene organizacije, ki priporoča uporabo teh mask zdravstvenim delavcem v kliničnih okoljih, osebam s simptomi oziroma z blagimi simptomi, ki spominjajo na okužbo SARS-CoV-2, osebam, ki čakajo na rezultat brisa, osebam, ki negujejo osebo, kjer obstaja sum ali je potrjen sum okužbe SARS-CoV-2 in seveda potem tudi osebam, starim 60 let in več, osebam z zdravstvenimi težavami, kroničnimi boleznimi dihal in tako naprej.
Dejstvo je, da se države Evropske unije svojih priporočil glede nošenja mask FFP-2, precej razlikujejo. Poleg tega je Svetovna zdravstvena organizacija marca letošnje leto objavila načrt za izboljšanje prezračevanja v kontekstu Covid-19, kar je navedeno tudi v gradivu, ki je pripravljeno, s tem da opozarjam, da se to gradivo nanaša na zdravstvene institucije in domove starejših občanov. V povzetku tega dokumenta je navedeno, citiram: »Tveganje za prenos Covid-19 je večje v neustrezno prezračevanih prostorih, kjer okuženi ljudje preživijo dalj časa blizu skupaj. V teh okoljih se zdi, da se virus širi s kapljicami iz dihal ali z aerosolom. Zato so previdnostni ukrepi še pomembnejši. Poznavanje in nadzor prezračevanja v stavbah lahko izboljša kakovost zraka, ki ga dihamo in zmanjšuje tveganje za zdravstvene težave v zaprtih prostorih, vključno s preprečevanjem širjenja virusa SARS-CoV-2 v zaprtih prostorih.« (Konec citata.)
Torej, še vedno velja, da se virus v prvi vrsti širi kapljično, zato nikoli ne smemo nehati poudarjati, da so ključni ukrepi še vedno nošnja mask, umivanje in razkuževanje rok in vzdrževanje medosebne razdalje, ter testiranje in izolacija v primeru znakov okužb zgodnih dihal. Nacionalni inštitut za javno zdravje je 26. avgusta letos izdal priporočila o higienskih ukrepih v vzgojno-izobraževalnih zavodih, ter, tako kot že danes omenjeno, 21. septembra dopolnjena, - dopolnjena – priporočila za prezračevanje prostorov izven zdravstvenih ustanov v času širjenja virusa SARS-CoV-2, v katerih daje usmeritve za vzpostavitev in nadzor nad optimalnim prezračevanjem v stavbah.
Glede na različne okoliščine in različne možnosti prezračevanja, je potrebno, da se za vsak objekt pripravi lasten načrt prezračevanja. Ključna priporočila pa so, v času prisotnosti ljudi v prostorih, priporočamo stalno zračenje z dovajanjem zunanjega svežega zraka, z največjim možnim pretokom. Dodatno priporočila: uporaba le dokazano učinkovitih čistilcev zraka, ki morajo dokazano učinkovati proti virusa SARS-CoV-2 in morajo biti varni za uporabnike prostorov. Priporoča se filtracija zraka, s filtri standarda MERV 16. Svetuje se redno čiščenje prezračevalnih sistemov in klimatskih naprav, skladno z navodili proizvajalca oziroma vzdrževalca sistemov. Čistilci zraka, ki se kot sobni lahko uporabljajo, priporočajo kot dopolnitev prezračevalnih ukrepov. Zagotoviti je treba njihovo pravilno namestitev, pravilno delovanje in seveda vzdrževanje, vključno s čiščenjem in ustreznim menjavanjem filtrov. Ponovno poudarjamo, da morajo biti ti filtri razreda MERV 16.
Pomembno je pa seveda tudi spremljanje kakovosti zraka v zaprtih prostorih. V stavbi brez mehanskega prezračevalnega sistema, je priporočljivo namestiti senzorje ogljikovega dioksida. Povišane vrednosti ogljikovega dioksida v zaprtih prostorih niso nujno povezane s širjenjem virusa SARS-CoV-2, so pa pokazatelj slabše kakovosti zraka v zaprtih prostorih, zlasti v prostorih, kjer se zadržuje večja skupina ljudi, kot so učilnice, sejne sobe, restavracije in pokazatelj potrebe po prezračevanju.
Dovolite, da samo na kratko omenim, da so mejne koncentracije ogljikovega dioksida po novih evropskih standardih, ki veljajo od leta 2020, 950 delcev na milijon za izobraževalne ustanove, s tem, da je tu omejeno, da gre za novogradnje in renovacije. Razlike v svetu pri teh standardih so velike. Slišali smo omenjeno Nemčijo – tisoč 500, Finska – tisoč 200, Združeno kraljestvo – tisoč 500, Združene države Amerike – tisoč 100. Seveda je pomembno naravno prezračevanje z rednim odpiranjem oken. Odprite okna, da omogočite pravilno prezračevanje pred in po zasedenim prostoru, v katerem je prisotno več ljudi. Izdelani so posebni protokoli, narejene so celo študije, ki te protokole priporočajo. Nenazadnje je ta študija tudi v gradivu predlagatelja, sicer španska študija, ki primerja različne protokole in ob tem, odpiranju oken in vrat pred in po druženju v zaprtem prostoru priporoča uporabo senzorjev ogljikovega dioksida.
Države pri sprejemanju ukrepov v zvezi z prezračevanjem niso povsem enotne. Brez dvoma pa je skrb za prezračevanje eden od pomembnih ukrepov pri obvladovanju epidemije Covid-19. Poleg kratkoročnih ukrepov, so pomembna tudi dolgoročna vlaganja, ki bodo vplivala na bolj kakovosten zrak v zaprtih prostorih v novo zgrajenih ali adaptiranih zgradbah. Ministrstvo za zdravje je v zadnjih letih izvedlo energetske sanacije številnih javnozdravstvenih zavodov. Lahko jih nekaj naštejemo, nekaj jih je še v projektu in pri vseh teh je bilo zagotavljanje ustreznih klimatskih pogojev, skrb za klimatizacijo prostorov javnih zdravstvenih zavodov še kako pomembno izkazana.
Hvala lepa.