Govor

Violeta Tomić

Če mi dovolite splošno razpravo o predlogu zakona, ker ste šli o prvi točki zelo hitro mimo. Skratka trenutno je za poslance nezdružljivost funkcije urejena v Zakonu o poslancih, ki pa deloma napotuje tudi na uporabo Zakona o integriteti in preprečevanju korupcije.

Zdaj o vseh zapletih, ki smo jih doživljati tukaj predvsem na MVK smo večkrat pozivali, naj se pripravijo ustrezne spremembe in tudi v Levici bi bili zelo veseli, če bi se zadeva poenotila in če bi bile pred nami takšne rešitve pa niso. Namesto tega ste se odločili nekateri, d namesto nezdružljivosti uzakonite združevanje več funkcij hkrati.

Zdaj ureditev glede nezdružljivosti funkcije bi tokrat uskladili tako, da bi za poslance veljal le Zakon in integriteti in preprečevanju korupcije. To pomeni, da bi se črtala sankcija v primeru kršitve prepovedi, ki je prenehanje mandata. Poklicni funkcionar po tem zakonu obstoječem lahko pedagoško, znanstveno, raziskovalno, umetniško, kulturno, športno in publicistično dejavnost, ali vodi kmetijo in upravlja z lastnim premoženjem razen če drug zakon ne določa drugače. In sedaj ne bo več določal drugače, kajti predvidevat, ne predvideva prenehanje mandata. Zdaj problem je v posledicah tega, kajti vemo že, da nekateri poslanci sploh ne hodijo v službo. Tukaj imamo problem sklepčnosti, imamo problem z glasovanju. Zakaj? Ker so na drugem delovnem mestu. In ko to problematiziramo najdemo in naletimo na cel kup nekih izgovorov.

Naslednji problem, ki ga je omenila predstavnica Zakonodajno-pravne službe pa je samostojnost in neodvisnost poslancev Državnega zbora. Kaj hočem reči? Z ustavno odločbo imamo zagotovljene plače in socialno varnost, kar pomeni, da smo varni in nepodkupljivi. Zdaj pa tako in tako so si lobisti znali podajat kljuke nekaterih poslanskih skupin, zdaj pa naj bi kar sedeli v Državnem zboru. Zdaj Zakonodajno-pravna služba meni tudi, da je predlog v nasprotju z Ustavo Republike Slovenije in je protiustaven z več vidikov. Utemeljitev protiustavnosti pa je dolga kar štiri strani.

Zdaj za nas v Levici je takšna rešitev nedopustna. Tu ne gre za nič drugega kot za vdor privatnega kapitala v parlament in na ta način postane parlament vse bolj interesno združenje tistih najbogatejših in ne predstavnikov ljudstva. Nepredstavljivo je, da bi v parlamentu sedeli poslanci, ki bi bili sočasno direktorju recimo farmacevtskih multinacionalk, podjetij, ki zmagujejo na raznih razpisih ali pa celo lobisti. Ta ideja je naravnost bizarna.

Zdaj poslancu naj bi takoj prenehal mandat, če na primer postane predsednik vlade ali minister, če postane pa direktor Rotisa, ki recimo nabavlja Patrije ali pa če to kljub izvolitvi ostane še naprej bo pa za kazen prejemalo samo direktorsko poslanke plače pa ne. Mislim to je res big dil. Poslanec lahko tudi je direktor recimo slovenske podružnice Alstoma, ki bi sočasno odločal o poroštvu TEŠ 6 in višanju cen investicije. Poslanec bi lahko v času, ko ni sej Državnega zbor vodil tudi podjetje za utajo davkov recimo v Bosni. Zakaj pa ne? Na Odboru za finance pa bi opozarjal, da z davčno zakonodajo vse štima. Mislim, to oprostite je res nepredstavljivo.

Skratka tu predlaga predlagatelj, da se v Zakonu o poslancih določi 1. da se za poslanca ne uporabljajo precitirane prekrškovne določbe in 2. da bo dokler ne preneha opravljati pridobitno dejavnost ostal brez poslanske plače. Ojoj. In kaj bo, če ne bo prenehal s pridobitno dejavnostjo? Nič, bo pač prejemal samo direktorsko plačo, ki pa je tako rekoč v vseh primerih mnogo višja od poslanke plače. Skratka poleg tega, da je ta predlog popolnoma nedostojen pa tudi protiustaven in v tem je bistvo naše zavrnitve.

Kot sem že rekla Zakonodajno-pravna služba kar na štirih straneh našteva zakaj je protiustavna taka določba in tukaj ne bi smelo biti nobene dileme. Predlog zakona je potrebno zavrniti in pristopiti k pripravi takšne spremembe zakona, ki bo povsem jasno in nedvoumno določila, da poslanec v primerih, ko opravlja nezdružljivo funkcijo s pridobitno dejavnostjo preneha mandat in pika. Pač na dveh stolih in na dveh popolnoma nezdružljivih funkcijah pač ne moreš sedeti. In v Levici bomo temu predlogu zakona seveda absolutno nasprotovali. Hvala.