Najlepša hvala in lep pozdrav vsem, na žalost ne prvič na temo finančnega izčrpavanja Slovenske tiskovne agencije.
Danes, spoštovani kolegi iz koalicije in vlade, ste STA že 280. dan pustili brez zakonitega plačila za opravljeno delo. Gospod z Ukoma, ste vi pripravljeni brezplačno opravljati delo direktorja Ukoma 280 dni? Ste pripravljeni vrniti vse, kar ste dobili od države oziroma davkoplačevalcev? Ste pripravljeni vrniti približno 50 tisoč evrov, ki ste jih dobili za svoje opravljeno delo, in do nadaljnjega opravljati delo brez plačila? To namreč zahtevate od zaposlenih na STA-ju in to od njih zahtevate v nasprotju z zakonom.
STA, tako kot naša država, letos praznuje 30 let svojega obstoja in dobrega dela. je podjetje oziroma institucija, ki je pred 30-imi leti prva poročala o dogajanju povezanem z osamosvajanjem naše države. Predsednik republike Borut Pahor je Slovenski tiskovni agenciji pred kratkim podelil državno odlikovanje red za zasluge. STA je odlikovanje prejela za 30 let nenadomestljivega agencijskega poslanstva v medijskem prostoru in za pomembno vlogo v obdobju osamosvojitve Slovenije, so odlikovanje utemeljili v Uradu predsednika republike. Slovenska tiskovna agencija in samostojna Republika Slovenija sta nerazdružljivi vrstnici. Rodili sta se v prelomnem trenutku, skupaj šli skozi pretrese osamosvajanja in skupaj odraščali. Obe sta nastali iz nuje in vznesenosti, zdaj pa obe vstopata v novo zrelostno obdobje. Tudi danes je verodostojnost informacij enako pomembna kot je bila pred 30-imi leti, zato sta vloga in odgovornost Slovenske tiskovne agencije še naprej nenadomestljivi, so utemeljili predsednikovo odlikovanje. In vi, spoštovana koalicija, ste danes pripravljeni uničiti oboje. STA je tik pred stečajem in na žalost je tudi naša država tik pred stečajem. Ne finančnim, čeprav tudi ta ni daleč, ampak pred stečajem vrednot, za katere so se naši predniki borili desetletja.
Da se danes v Državnem zboru pogovarjamo o tem, da mora vlada spoštovati zakone, je šokantno. In v normalni demokratični državi takšne vlade nebi imeli več. In ne samo koalicija, ampak tudi vsi tisti, ki takšnemu početju držite štango, kot rečemo, ste soodgovorni za to. Polna usta so vas hvale o gospodarski rasti in nizki stopnji brezposelnosti. Kdo bo prevzel odgovornost za 100 brezposelnih novinarjev in ostalih, ki delajo v Slovenski tiskovni agenciji? Kdo od vas bo imel pogum stopiti pred družine, otroke in povedati, da je mamica oziroma očka brez službe zaradi vas? Brez službe, in to ne zato, ker svojega dela nebi opravil ali ga nebi opravil dovolj dobro, ampak preprosto zato, ker vi opravljenega dela ne plačate. Odgovorni pa ste dvakrat – kot vlada, ki je dolžna plačati opravljeno javno službo, STA to namreč opravlja skladno z zakonom, in odgovorni kot lastnik podjetja, STA je namreč v 100 % lasti Republike Slovenije, vlada pa v imenu lastnika, torej države, ureja vsa razmerja s Slovensko tiskovno agencijo. Da bomo bolj natančni, bom prebrala določbe zakonov, ki govorijo o Slovenski tiskovni agenciji.
Prvi je seveda Zakon o Slovenski tiskovni agenciji, ki v 3. členu določa takole. »Edini ustanovitelj in družbenik STA je Republika Slovenija. Družba je ustanovljena za nedoločen čas. V imenu Republike Slovenije pravice družbenika izvaja Vlada Republike Slovenije, če ta zakon ne določa drugače. Dolžnost ustanovitelja je zagotoviti institucionalno avtonomijo in uredniško neodvisnost STA ter primerno financiranje za celovito in nemoteno izvajanje javne službe na podlagi letnega poslovnega načrta STA«. 20. člen istega zakona govori, da STA pridobiva sredstva iz sredstev državnega proračuna na podlagi letne pogodbe med ustanoviteljem in STA in še tri druge vire navede.
29. decembra 2020 smo v Državnem zboru sprejeli Zakon o interventnih ukrepih za pomoč pri omilitvi posledic drugega vala epidemije COVID-19. In 66. člen tega zakona, ki je bil sprejet, v drugem, tretjem in četrtem odstavku pravi takole. »Ne glede na 20. člen Zakona o Slovenski tiskovni agenciji se s tem zakonom za leto 2021 ureja financiranje opravljanja javne službe, ki jo v skladu z zakonom opravlja Slovenska tiskovna agencija. STA se, ne glede na to ali je z ustanoviteljem sklenila pogodbo iz prve alineje prvega odstavka 20. člena Zakona o STA, iz proračuna države za leto 2021 za opravljanje javne službe zagotovijo sredstva v skladu s sprejetim poslovnim načrtom STA za leto 2021. Neizplačani znesek nadomestila za opravljanje javne službe v letu 2020, ki bi ga moral ustanovitelj zagotoviti na podlagi pogodbe iz prve alineje prvega odstavka 20. člena, ustanovitelj zagotovi iz proračuna države v sedmih dneh po uveljavitvi tega zakona«. Zakon je bil uveljavljen 31. 12. 2020.. Zakonska obveza, ki je ne spoštujete.
In prav smešno, mogoče še bolj kot smešno žalostno, je bilo včeraj videti predsednika vlade, ko je državam zahodnega Balkana polagal na srce, da bodo lahko del evropske družine, ko in če bodo spoštovale pravo in pravno državo. Ob tem, da on v posmeh vsem v naši državi krši zakone, zakonske določbe in ustavo.
Kronologija agonije STA je dolga, reci in piši, 4, 5, 6 polnih listov. Začela se je 27. marca 2020, to je nekaj dni po nastopu, ko je premier ob novici STA o zaskrbljenosti mednarodnih organizacij glede napadov na novinarja Blaža Zgago objavil tweet, v katerem zapiše, da je STA ventilator za lažne novice. Nadaljevalo se je z nešteto tweeti, poniževanji in ne vem, kaj vse še lahko rečem zraven. 27. novembra 2020 se je zgodila prva ustavitev financiranja javne službe, Ukom namreč takrat prvič ne izvede mesečnega plačila javne službe, ki jo opravlja STA. Nešteto pozivov raznoraznih inštitucij, da končno uredite tole, obiski delovnih inšpekcij, skratka to kronologijo lahko zdaj preberem tudi, pa bo trajalo kakšno urico ali pa še malo več, skratka res je žalostno. Res je žalostno, da ste pripravljeni za uresničitev svojih idej in ciljev uničiti institucijo, ki, tako kot naša država, dela in obstaja 30 let in, kot je rekel predsednik, sta tudi na nek način neločljivo povezani. Vi za svoje cilje ste pripravljeni uničiti STA, za tem pa še državo.
Tako, da mnenje Zakonodajno-pravne službe, mogoče se še tega dotaknem z eno besedo. Pa samo en stavek bom prebrala. »Že v dejstvu, da je neka vsebina urejena z zakonom, je vsebovana obveznost, da se zakonska ureditev v celoti spoštuje«. V normalni demokratični državi je to seveda …