Hvala, predsednica. Spoštovani gostje, kolegice, kolegi.
Naj se na začetku tudi jaz pridružem mnenju kolegic in kolegov, da ste poslanstvo, ki vam je dano na zavodu, da ocenjujemo, da ga opravljate več kot korektno. Veseli me par spodbudnih podatkov iz tega poročila, predvsem tisto, kar bo verjetno zanimalo tudi upokojence, ki so pač odvisni od teh prejemkov, in sicer to, da, sem si zapisal, da ste ocenili, da je ZPIZ-2 dobro deloval, da so spremembe, ki so bile vnesene, dale pričakovane rezultate. Tisto drugo, kar je pomembno, stabilnost, varnost sistema, je tudi to, da ZPIZ nikoli ni zamujal svojih obveznosti. Tako, da kljub vsem težavam, ki se pojavljajo, ki jih imamo nenazadnje od leta, ko smo zmanjšali prispevke delodajalcev, pa vseh rešitvah, o katerih se pogovarjamo, kako bi ta izpad nadomestili. Malo ste sami omenili, da se velikokrat primerjamo s temi podobnimi državami, Avstrija, celo pač zaradi razlogov zmanjšanja BDP-ja smo se jim celo približali s temi procenti, ampak če sem čisto sam realen, pa se sprašujem, se mi zdi, da še v končni fazi je za upokojence najbolj sigurna ta varianta, ki je zdaj, da v bistvu primanjkljaj krijemo iz proračuna, seveda na račun nekih drugih razvojnih projektov, ki jih imamo. Tako da me ne skrbi za ta del, kar se tiče stabilnosti tega. Seveda nam gre, edino, kar bo dalo rešitev, tisto, kar že skozi vsa leta poudarjate, je to polna zaposlenost. Tako, da so podatki trenutno več kot odlični, to se pravi, kar se pozna tudi na samih prihodkih.
Zdaj tisto, kar je že malo kolega omenil iz Državnega sveta, čeprav imamo zdaj poročilo o teh dveh letih 2019, 2020. Bomo morali dati v naslednjih letih tudi nek odgovor okrog, pa zaključiti zgodbo okrog tega demografskega sklada. Neka verzija je v Državnem zboru, za katero sem prepričan, da, saj je tudi obstala verjetno zaradi tega, ker nima podpore, ampak sem to hotel rečiti, da sem prepričan, da moramo tako spremembo, kot je tudi dogovor, o nekem demografskem skladu sprejeti z nekim socialnim dialogom. To mora biti širša razprava in zato ta postopek, ki je šel okrog tega, se mi zdi, da je v končni fazi prav, da je obstal in da verjetno tudi ne bo v tej obliki zagledal luč sveta.
Notri malo omenjate, pa morebiti še me dopolnite, me zanima okrog tega iz obdobja tistega ZUJF-a, ker je še nekaj primanjkljaja oziroma dolga do upokojencev, če bi lahko kako. Mislim, da sem nekje zasledil, da je tega še okrog 3 %, pa nisem prepričan. Če bi malo pojasnila na to dali.
Pa na temo, ki ste jo sicer že tudi nekje obrazlagali, pa se mi zdi, da je prav, da tudi kakšne minute namenimo temu, ker se precej državljank in državljanov obrača na nas s to problematiko. In sicer mi smo zdaj v teh letih postopoma dvigali izenačitev na 63,5 %. Precej imamo teh klicev skupine, ki so se upokojili po tem 57,20 in so pač nekako mnenja, da je to nepošteno in krivično, da so bili izključeni iz teh sprememb. Skratka to mislim, da eno razlago ste že enkrat dali, pa bi prosil če še kakšen stavek pojasnila date tudi na to temo.
Toliko zaenkrat, predsednica. Hvala lepa.