Hvala za besedo. Lep pozdrav vsem skupaj, spoštovane poslanke, spoštovani poslanci, ostali vabljeni.
Načelno za obe poročili za obe leti Državni svet ocenjuje, da sta oba pripravljena poročila na visoki kakovostni ravni, pregledna in pa predvsem zelo informativna.
Za leto 2019 smo obravnavali poročilo pred enim letom. Tako, da je že kar dolgo brado. Vendar ugotavljamo, da je eden od ključnih trendov, ki so krojili vsebino in vplivali na vzdržnost sistemov pokojninskega zavarovanja v prihodnje, še vedno zaskrbljujoč demografski trend s poudarkom na nizki stopnji rodnosti in nizkemu deležu aktivne delovne sile. Zgolj blažitev situacije z migracijami najbrž tudi v prihodnje ne bo zadoščala, zato bi bilo po oceni Državnega sveta treba pospešiti socialni dialog na navedenem področju zlasti v zvezi s pristopnim prilagajanjem pogojev za starostno upokojitev tako z vidika zahtev glede dosežene pokojninske dobe kot tudi najnižje starostne meje za upokojitev. Prav tako je Državni svet in pristojna komisija za leto 2019 razpravljala tudi o učinkih takrat še novih zakonskih določb v zvezi z možnostjo prejemanja 40 % starostne pokojnine v prvih treh letih po izpolnitvi pogojev za upokojitev, kar naj bi zavarovance spodbudilo k ostajanju v zavarovanju ali ponovni aktivaciji. Ker so stališča v zvezi z ekonomsko upravičenostjo navedenega ukrepa še vedno različna, je Državni svet takrat predlagal, da se čim prej opravi tudi uradne izračune. Nekaj o tem nas je že seznanil pred mano generalni direktor gospod Papež.
Za poročilo leta 2020 pa, kot se vsi že pred mano, je tudi Državni svet bil predvsem seznanjen s težavami zaradi epidemije COVID-19, ampak vseeno je bila izražena želja, da bi se čim prej lahko vzpostavilo normalne razmere za delo tistih organov zavoda, ki brez osebnega stika s potencialnimi upravičenci do pravic oziroma zavarovanci ne morejo izvajati svojih storitev. To so bili predvsem izpostavljeni invalidske komisije. Vendar vas lahko seznanim, da je slednje bilo tudi s strani zavoda uspešno rešeno, saj je s 1. 6. 2021 zavod začel z izvajanjem osebnih pregledov na senatih invalidskih komisij, prav tako pa na podlagi dogovora z Zavodom za zdravstveno zavarovanje Slovenije od 16. 6. je bil ponovno zagotovljen osebni dostop do vseh storitev navedenih zavodov.
Skratka oba poročila sta zadovoljiva in pa seveda tudi vzpodbujajoča za naprej in za popotnico zavodu, da še naprej tako skrbi za naše upokojence kot do sedaj.
Hvala lepa za besedo.